Netrvalo to ani 24 hodin a lidé na sociálních sítích začínají zpochybňovat, co se na mítinku v Pensylvánii stalo.
Dezinformátoři pravděpodobně využili toho, že bylo zatím ohledně útoku zveřejněno poměrně málo informací. Na sociální sítě vypouští různé teorie a získávají tisíce lajků a zhlédnutí. A to i přesto, že pro ně nemají žádné důkazy.
Zpochybňují i identitu střelce
Jednou z hlavních je momentálně teorie, že byl útok zinscenovaný republikány. Jen několik minut po atentátu bylo na síti X slovo „staged“ (inscenované) druhým nejvyhledávanějším hned po heslu „Trump“. Objevilo se hned ve 228 000 příspěvcích. O tom, že by útok byl předem domluvený, však žádné důkazy neexistují, píše NBC News.
Další teorie se týkala útočníka. Ještě před zveřejněním jeho identity si totiž uživatelé na internetu mysleli, že střílel Mark Violets, aktivista levicového hnutí Antifa. Jeho vliv vzrostl především právě po zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států v roce 2016.
Na sítích se začala šířit fotografie muže ve slunečních brýlích a černé kšiltovce. Zachycen na ní však nebyl střelec, ale italský youtuber Marco Violi. Celá lež zřejmě začala jako vtip, screenshot byl poprvé zveřejněn na síti X z účtu @Moussolinho a mylně ukazoval na Violiho jako na střelce. Příspěvek obsahoval jeho fotografii převzatou z účtu jiného uživatele, který často zveřejňoval videa s Violim, což vedlo k tomu, že lidé začali jeho účet zasypávat obviněními, že se pokusil na Trumpa spáchat atentát.
Youtuber na svém účtu na Instagramu zveřejnil, že do situace nebyl nijak zapojen a že ho ve dvě hodiny ráno probudily stovky notifikací. „Jsem v Itálii, jsem v Římě a neměl jsem tušení, co se stalo,“ napsal. Až později FBI odhalila, že útočil dvacetiletý Thomas Matthew Crooks.
Falešné příspěvky byly sdíleny i ověřenými účty na síti X. Například jeden z populárních ověřených účtů, Wall Street Silver, který je znám šířením dezinformací, zveřejnil tvrzení pro 1,3 milionu sledujících a později ho bez vysvětlení smazal. Dezinformace šířily také ruské propagandistické účty, kanály MAGA a Proud Boy na Telegramu.
Oblíbenou teorií dezinformátorů na sociálních sítích je i ta, že se vysoce postavení demokraté a republikáni spolčili s agenty CIA a útok naplánovali. Opět neexistuje žádný důkaz, který by potvrzoval jakýkoli aspekt tohoto tvrzení.