Jedno vzniká následkem vystavení slunci, druhé souvisí s přehřátím organismu. Ale co je co? Máme pro tebe odpověď.
Úpal je celkové přehřátí organismu. Mezi jeho příznaky patří nevolnost, bolest hlavy, křeče a zvracení. Můžeš ho tedy dostat, i přestože nebudeš vystaven*a slunci.
Pokud zjistíš, že máš úpal, tak je nejdůležitější snížit si teplotu. „Přesuňte postiženého do stínu, vyvarujte se ale neúměrně chladným místům, mohl by se dostat do šokového stavu. Lze chladit hlavu a končetiny obklady. Podejte vlažný nápoj s minerály, pít po douškách, ne naráz,“ napsal na platformu X Státní zdravotní ústav.
Naproti tomu úžeh vzniká působením přímého slunce, třeba při dlouhém pobytu venku. Mezi jeho příznaky se řadí vyrážka, spálená pokožka anebo únava.
Při úžehu budeš postupovat podobně jako při úpalu, přesuneš člověka do stínu a mírně chladnějšího prostředí. Po douškách mu budeš podávat vlažnou tekutinu, jako třeba minerálky, iontové nápoje nebo slazený čaj. Můžeš ho ochlazovat obklady, na spálenou kůži pomáhají přípravky s kyselinou pantothenovou.
Přestože se tedy jedná o dva často zaměňované pojmy, jednotlivé nemoci mají odlišné příznaky, a tudíž je od sebe snadno rozeznáš.