Rozjet úspěšný podnik už v mladém věku je snem většiny z nás, příběh Bohumíra Hájka ale ukazuje, jaký risk podnikání představuje a jak jednoduše můžeme o všechno přijít.
Kupoval limitované edice tenisek, postavil v Brně úspěšný showroom a rok 2020 ukončil s tržbami okolo 12 milionů, o rok později dokonce příjmy ještě mnohonásobně navýšil. „V kamenné prodejně jsme si vyzkoušeli, že v Brně je dostatečně velká kupní síla, což mě motivovalo se po necelém roce od otevření přesunout do větších prostor,“ uvedl v září roku 2022.
Nyní ale dluží věřitelům téměř 26 milionů korun, informuje server CzechCrunch. Slavná Sneaker Gallery již neprovozuje ani eshop a stáhla se i ze sociálních sítí. Na problémy firmy nedávno upozornila i platforma Page Not Found.
„Firma skrze designovou prodejnu a vypiplané sociální sítě působila jako luxusní podnik. Tenhle dojem byl však tvořen na dluh a zůstaly po něm neproplacené faktury. Mnohé jsou datovány do období, kdy už firma dávno nedokázala hradit zdravotní pojištění a další důležité závazky pro základní chod,“ píše Jakub Zelenka. Ten k analýze využil i data z insolvenčního rejstříku. Podle nich firma dluží i na nájmu a to přes 67 tisíc korun.
Systém přeprodeje vzácných tenisek se totiž ukázal jako poměrně nestabilní, už v roce 2021 začal Hájkovi nabíhat dluh na zdravotním pojištění. Problémy se navíc začaly hromadit a nyní již dluží zákazníkům, zaměstnancům i dodavatelům.
„Hlavně nic neobjednávat, tato firma dluží hodně lidem peníze i zboží.“ Nespokojenost s eshopem lidé vyjadřují i v komentářích pod příspěvky na sociálních sítích.
Pro server CzechCrunch sám Hájek uvedl: „Příčin pádu je více, obecně bych to pojmenoval jako změny chování trhu, na které jsme nedostatečně rychle a kvalitně reagovali. Doteď analyzuji všechny skutečnosti, které měly na pád firmy vliv.“
Blíže se ale k situaci chce vyjádřit až „po opadnutí emocí a finálním verdiktu soudu.“ Existenci firmy má podle něj momentálně v rukou insolvenční správkyně.