Množství celkového mořského ledu, respektive zmrzlé vody, která pluje po hladině, podle vědců významně kleslo. Už loni ho přitom ubylo rekordní množství.
„Asi před dvěma týdny množství mořského ledu kleslo blízko k rekordně nízké úrovni z loňského roku. Potom se dokonce propadlo ještě pod něj, takže tu máme nové rekordně nízké množství mořského ledu pro tuto část roku,“ řekl Seznam Zprávám vědec Zachary Labe.
Na Arktidě mořský led stejně jako pevninský led ubývá se značným přispěním klimatické změny. Na Antarktidě je to však jiné, mořský let zde začal ubývat až od roku 2016, zdali se tedy jedná o následek klimatické změny či o krátkodobý výkyv, vědci stále zkoumají.
„V Antarktidě mořského ledu letos nejvíc ubylo v jiném místě než loni, což naznačuje, že ten úbytek může mít jiný spouštěč. Celkově ale nadále platí, že tomu, proč začalo v posledních letech mořského ledu ubývat, zatím moc dobře nerozumíme,“ řekl vědec.
Mořský led je důležitý, protože ochlazuje teplotu jak v oceánech, tak i na pevnině. Zároveň je potřebný pro tamější ekosystém. Momentálně má na Antarktidě rozlohu 15,7 milionu kilometrů čtverečních, na Arktidě je to 6 milionu kilometrů čtverečních, což dohromady odpovídá rozloze dvou Evrop. Loni ho ubylo na rozloze 2 milionů kilometrů čtverečních.