V souvislosti s narůstajícími konflikty se na Blízkém východě obávají eskalace bojů.
Americké jednotky byly na severovýchodě Sýrie napadeny dronem. Podle prvotních informací se nikdo nezranil. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters. V posledních dnech se jedná už o druhý útok na americké síly na Blízkém východě, který se připravuje na možnou novou vlnu útoků ze strany Íránu a jeho spojenců.
Útok v Teheránu je připisovaný Izraeli
Obavy z eskalace konfliktu mezi Íránem a Izraelem narostly po atentátu z minulého týdne v Teheránu, při kterém zahynul vůdce palestinského militantního hnutí Hamás Ismáíl Haníja, který přijel do Íránu na inauguraci íránského prezidenta Massúda Pezeškijána. Írán a jím podporované militantní skupiny připisují zodpovědnost za jeho zabití Izraeli, který to oficiálně nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.
Při nedávném útoku v Bejrútu, k němuž se Izrael přiznal, přišel o život i vojenský velitel libanonského militantního hnutí Hizballáh Fuád Šukr. Írán, Hizballáh i Hamás slibují za tyto útoky odvetu vůči Izraeli, což ve světě vyvolává obavy z dalšího rozšiřování konfliktu v regionu, kde je napětí vyostřeno již od vypuknutí války v Gaze.
USA mají v Sýrii stovky vojáků
Írán uvedl, že USA nesou zodpovědnost za vraždu Haníjiho, protože podporují Izrael. „Podle prvních zpráv nebyl nikdo zraněn, lékařská vyšetření však stále probíhají. Momentálně hodnotíme škody," uvedl o útoku v Sýrii americký představitel pod podmínkou zachování anonymity.
Při pondělním útoku na leteckou základnu Ajn al-Asad v západním Iráku, ze kterého Pentagon obvinil Íránem podporované ozbrojené skupiny, bylo zraněno pět příslušníků americké armády.
Americké ozbrojené síly mají 900 vojáků v Sýrii a přibližně 2500 v sousedním Iráku v rámci mezinárodní koalice, která do těchto zemí přišla na žádost irácké vlády v roce 2014. Jejich úkolem bylo bojovat proti Islámskému státu, který v té době ovládal široké území v Iráku.