V platnosti je aktuálně nízký stupeň nebezpečí, teploty překročí 31 stupňů Celsia.
Výstraha před vysokými teplotami platí v sobotu pro většinu území s výjimkou části Moravskoslezského, Královéhradeckého a Libereckého kraje. V neděli budou vysoké teploty zejména v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.
Meteorologové z ČHMÚ varují především před vysokou zátěží na lidský organismus, přehřátím a dehydratací. Doporučují hlavně dodržovat pitný režim a zvýšit příjem neslazených nealkoholických nápojů.
Dále je vhodné omezit náročné venkovní fyzické aktivity především v poledních a odpoledních hodinách. Důležité je také myslet na malé děti a domácí mazlíčky, dlouho by neměli zůstávat na přímém slunci a v žádném případě bychom je neměli nechávat v zaparkovaných autech. Vhodné je také pomoci starším lidem, u kterých hrozí větší rizika spojená s vysokými teplotami.
Mezi nejčastější zdravotní komplikace spojené s extrémními horky patří úpal a úžeh.
Úpal, neboli kolaps z horka, není podmíněn pobytem na přímém slunci, stačí k němu jen vysoké teploty. Jde o přehřátí organismu, projevuje se pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem, křečemi, malátností, únavou a zvýšenou teplotou, která může překročit i 40 stupňů Celsia. V horších případech dochází ke ztrátě vědomí, v tu chvíli je už nezbytný zásah lékaře.
Naopak pro úžeh je typický právě pobyt na přímém slunku, projevit se může hned, nebo až o několik hodin později. Kromě příznaků typických pro úpal ho doprovází i silně opálená až spálená pokožka.
V obou případech je nezbytné postiženého přepravit do chladné místnosti. Pomoci může i studená sprcha či jen kbelík se studenou vodou na nohy a obklady na obličej. Podávat se doporučuje studený náboj s minerály. V případě úžehu je potřeba i zchladit spálenou kůži například pomocí přípravků s panthenolem.
Výstraha platí až do nedělního večera.