Oblak síry pocházející z erupce islandské sopky míří na kontinentální Evropu. Přes Česko ale bude přecházet v bezpečné výšce, takže si ho pravděpodobně ani nevšimneme, uklidňují experti.
Již rok se Island potýká se sopečnými erupcemi, které do ovzduší vypouštějí tuny oxidu siřičitého. Mrak z poslední erupce doputoval v posledních dnes nad Velkou Británii, kde experti vydali i místní varování. Nyní se přesouvá směrem nad kontinentální Evropu.
Čeští odborníci ale uvádí, že se v tuzemsku nemáme čeho bát. Oblak oxidu siřičitého se bude nad Českem pohybovat v bezpečné výšce, takže bude mít na kvalitu ovzduší malý vliv.
Koncentraci oxidu siřičitého ve vzduchu i pohyb zmíněného oblaku můžeš sledovat na české meteomapě Windy. Ta přebírá data z evropského družicového měření programu Copernicus. Mrak je na ni dobře rozpoznatelný, je totiž momentálně nejmohutnější a nejsilnější na celé planetě.
Stačí, když si v aplikaci klikneš na mapku zobrazující kvalitu ovzduší, konkrétně na obsah SO2. Pak můžeš sledovat, jak se blíží k našemu území a kdy se prožene přes Evropu.