Česká policie si také vyměňuje poznatky se slovenskými kolegy, kteří se potýkali s podobným problémem, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan po včerejším zasedání vlády.
Výhrůžky výbuchem se podle něho v úterý týkaly 600 škol a ve středu 400 zařízení. Šlo o základní i střední školy a státní i soukromé subjekty.
Rakušan označil e-mailové výhrůžky za evidentně cílený útok. Považuje ho za o to zákeřnější, že cílí na školy a současně je načasovaný na citlivé období začátku školního roku. „Situaci nepodceňujeme, ten útok je bezprecedentní,“ řekl Rakušan. Kvůli výhrůžkám vznikla pracovní skupina, ve které budou zástupci ministerstev školství, vnitra, policie a zmocněnkyně pro lidská práva řešit aktuální problémy škol i žáků.
Rakušan uvedl, že cílem výhrůžek je znejistit společnost a vnést do ní strach a nervozitu. „Tento modus operandi jsme v minulosti viděli i na jiných místech Evropy,“ dodal. Policie i úřady se věnují situaci s maximálním nasazením. „Primární je ochránit žáky a pedagogy před hrozbou, sekundární je vypátrat autora výhrůžek,“ uvedl. Cílem je co nejméně narušovat výuku, ale současně zachovat bezpečí dětí, zdůraznil.
Rakušan s Bekem ředitelům a ředitelkám všech základních a středních škol v Česku rozeslali dopis s informacemi o výhrůžkách. Ujišťují je, že policisté pracují s maximálním nasazením. „Žádáme je o pochopení a součinnost,“ uvedl Rakušan, který text dopisu zveřejnil večer na síti X. Na objasnění případu se podílí mimo jiné Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě.
Ve čtvrtek ráno obdrželo výhrůžné e-maily dalších 490 škol v Česku a na Slovensku.