Ministerstvo životního prostředí na svém webu zveřejnilo mapu záplavových oblastí.
Obyvatelé rizikových oblastí by měli mít připravené evakuační zavazadlo, zajistit své domovy a pamatovat na své blízké, o které pečují. Rizikové oblasti jsou vyznačen na mapě záplavových oblastí ministerstva životního prostředí. Úřady také apelují na sledování aktuálního počasí. Kvůli vysokému množství srážek může dojít k sesuvům půdy i v oblastech, které jsou mimo záplavovou zónu. Doporučují také vyhnout se cestám do rizikových oblastí, pokud to není vyloženě nutné.
Zdůrazňují důležitost ochrany majetku, a to převážně v oblastech, kde již v minulosti povodně způsobily škody. Lidé by měli cenné věci vynést do vyšších pater. Chránit se mohou také pytli s pískem, které obvykle poskytují radnice města. Své automobily radí úřady přeparkovat na bezpečná místa mimo záplavové zóny.
S přípravou na přicházející vodu by lidé měli pomoci i zranitelným osobám, případně osobám, o které pečují.
Největší povodňovou aktivitu nyní zaznamenávají toky Žejbro, Černá, Novohradka, ale i Labe a Jizera.
Jak se na povodně připravit:
- Řiď se pokyny obcí a záchranných složek
- Sleduj vývoj situace na hromadných komunikačních kanálech (média, sociální sítě obcí a krajských hasičských záchranných sborů, portálu Českého hydrometeorologického úřadu)
- Připrav si evakuační zavazadlo
- Měj k dispozici dostatečné množství pitné vody
- Nabij si mobilní telefon a powerbanku
- Zajisti domácí zvířata. Převážně v případě koček se doporučuje držet je během hrozby záplav doma, aby bylo kdykoliv možné ji umístit do přepravky a v případě evakuace opustit rizikovou oblast