Od září je v Česku dostupný nový lék proti obezitě. Zdravý životní styl nenahradí, může ale pomoci s úbytkem hmotnosti.
Lék s účinnou látkou tirzepatid se aplikuje jedenkrát týdně pomocí injekční stříkačky, informuje ČT24. Jeho dávky měsíčně stojí tisíce korun, pojišťovna ale zatím tyto náklady nehradí. Lék lze sehnat jedině na předpis.
„Jsou to látky injekční odvozené ze střevních hormonů. Nová látka je vlastně kombinací dvou střevních hormonů v jedné molekule. Začíná se menšími dávkami a postupně se stoupá až na dávky velmi vysoké, které vedou u nového léku i k úbytku dvacet kilo za rok,“ popsal pro ČT24 předseda České lékárenské společnosti Štěpán Svačina.
„Je tam skutečně velmi dobrá účinnost na pokles tělesné hmotnosti u většiny pacientů, někdo může zhubnout i více než patnáct procent,“ uvedl pro ČT24 předseda České diabetologické společnosti Martin Prázný.
Lékaři ovšem zdůrazňují, že je nutné řešit také příčinu obezity, za níž může stát například psychika nebo třeba sociální problémy. Žádná tabletka nedokáže nahradit zdravý životní styl a pohyb.
Léků na obezitu v současnosti na trhu přibývá. Většina z nich je ale určena pro diabetiky, třeba ozempic. Ten lékaři předepisují především pacientům, kteří musí kvůli cukrovce svou váhu snížit. Obvykle se jedná o diabetiky trpící obezitou druhého stupně či vyšší. Ozempic je ale momentálně nedostatkové zboží. V zahraničí ho totiž lidé běžně užívají na léčbu obezity.
Většina léků na hubnutí funguje na bázi střevních hormonů. Kromě toho, že snižují chuť k jídlu a zpomalují metabolismus, mohou být podle studií užitečné i pro léčbu cirhózy jater nebo jako prevence srdečních selhání. Čeští vědci nyní vyvíjejí látku, která by mohla pomoci i s ochranou před Alzheimerovou chorobou. Testy zatím probíhají na myších, vědci ale chtějí slibný preparát dál testovat.