Britský gang vykořisťoval 16 lidí z Česka jako moderní otroky. Nutil je téměř zadarmo pracovat na pobočce restaurace s rychlým občerstvením McDonald’s nebo v továrně na pečivo.
Oběťmi byli lidé ze znevýhodněného prostředí, informovala stanice BBC. Jednalo se většinou o lidi bez domova nebo drogově závislé. I když vydělávali alespoň zákonem stanovenou minimální mzdu, gang jim ji téměř celou zabavoval. Výplata čtyř lidí chodila na jeden účet. Oběti žily za pár liber denně v nuzných podmínkách děravé kůlny a nevytopeného karavanu. Vykořisťovatelé si mezitím z jejich výplaty kupovali drahá auta, šperky a nemovitost v Česku.
Některé oběti pracovaly v pobočce McDonald's v Caxtonu v hrabství Cambridgeshire. Jiné v továrně na pitta chleba v Hoddesdonu v hrabství Hertfordshire a v Tottenhamu v severním Londýně.
Vykořisťovaným se podařilo z Británie utéct, gang je ovšem našel a unesl zpět do zahraničí. Jejich utrpení skončilo v říjnu 2019, když kontaktovali českou policii. Ta následně oslovila své britské kolegy.
S BBC mluvil i jeden z poškozených. Ten vypověděl, že ho gang oslovil jako člověka bez domova. Nalákal ho na dobře placenou práci v Británii, kde Češi v té době legálně směli pracovat. „Poškození mého duševního zdraví se nedá napravit, navždy to bude žít se mnou,“ vypověděl o svém hrozivém zážitku. Ačkoliv pracoval 70 hodin týdně, vykořisťovatelé mu dávali v hotovosti jen několik liber denně.
Gang svým obětem zabavoval pasy. Ovládal je pak násilím a strachem. Dokonce i firmy, v nichž 16 Čechů pracovalo, přehlížely varovná znamení, že zaměstnávají moderní otroky, píše BBC po rozhovoru se třemi poškozenými a prozkoumání právních dokumentů z trestního procesu s gangem.
Britská odnož McDonald's i maloobchodní konsorcium se k případu vyjádřily. Obě společnosti uvedly, že zlepší systém pro odhalování potenciálních rizik a do budoucna se poučí.