Tyto údaje však nemusí být konečné. Mnoho žen znásilnění nenahlásí.
Podle údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Dětský fond OSN (UNICEF), bylo více než 79 milionů žen a dívek v subsaharské Africe v dětství vystaveno znásilnění a sexuálnímu násilí. Podle UNICEF nejnovější shromážděné údaje ukazují, že pokud jde o dívky, patří tento region k nejhorším místům na světě.
Odhady nemusí být konečné
Organizace odhaduje, že sexuální násilí postihlo na celém světě přibližně 370 milionů dívek a žen. V případě subsaharské Afriky zažije každá pátá dívka a žena sexuální útok nebo znásilnění před dosažením věku 18 let.
„Sexuální násilí na dětech je skvrnou na našem morálním svědomí,“ poznamenala výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russellová. Podle hlavní statističky organizace Claudie Cappové byla tato čísla zveřejněna poprvé a dospělo se k nim výpočtem údajů z národních a mezinárodních programů průzkumů z let 2010 až 2022.
Cappová však upozornila, že v údajích jsou nevyhnutelné mezery, a poukázala také na nedostatečné hlášení z jednotlivých zemí. „Uvědomujeme si omezení, ale chtěli jsme konečně tuto problematiku zviditelnit prostřednictvím čísel,“ uvedla.
Situace je nejhorší v zemích postižených válkou
Přesto je počet obětí nejvyšší v regionech postižených konflikty a nestabilitou. Humanitární agentury například v Súdánu varovaly před riziky, která tamním dívkám a ženám hrozí v důsledku probíhajícího konfliktu v této zemi. „Jsme svědky strašlivého sexuálního násilí v konfliktních oblastech, kde je znásilnění a genderově podmíněné násilí často používáno jako válečná zbraň,“ uvedl Russell.
První respondenti sdělili organizaci Human Rights Watch na začátku tohoto roku, že počet nahlášených případů sexuálního násilí je pouze zlomkem skutečného počtu, protože mnoho obětí není ochotno nebo schopno vyhledat pomoc.