Malware neboli škodlivý kód FakeApp.AFZ se v Česku za poslední týdny rapidně rozšířil. Po nebezpečném reklamním softwaru Andreed se stal druhým nejrozšířenějším v Česku.
Malware FakeApp.AFZ zasáhl především uživatele operačního systému Android. Každý 12. zachycený útok má na svědomí právě tento nový mobilní virus. „Škodlivé kódy zabalí do domnělých aplikací, které zneužívají známé značky. FakeApp.AFZ takto šířili například v napodobeninách aplikací od IBM nebo OpenAI,“ popsal jak hackeři pracují vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti Eset Martin Jirkal. Dále dodal, že útočníci cílí na uživatele se zájmem o investování do kryptoměn.
Vir FakeApp.AFZ je jednoduchou mobilní aplikací, která se uživatelům zobrazuje na webových stránkách jako jsou služby IBM nebo OpenAI. Lidé si virus nejčastěji nainstalují sami skrze aplikace z neoficiálních obchodů. Jakmile si aplikaci stáhnou, zaregistrují se do tzv. cryptoscamu. „To znamená, že jim škodlivá aplikace nabídne možnost zhodnotit si peníze investicemi do kryptoměn a známá značka má pomoci k tomu, aby vše působilo bezpečně a spolehlivě,“ popsal, jak vypadá průběh útoku Jirkal.
„Útočníci jednoduše škodlivý kód schovají do aplikace s atraktivním názvem. Uživatelé by neměli dát na pochybné a příliš výhodné nabídky různých aplikací a nástrojů mimo oficiální obchody s aplikacemi. V opačném případě mohou vždy počítat s tím, že do svého chytrého telefonu stáhnou obsah, který tam nechtějí,“ varuje Jirkal.
„Škodlivá aplikace obětem ukazuje, jak jejich peníze vydělávají, a tím je motivuje, aby jich posílali víc,“ vysvětlil Jirkal. Jak uvádí server Novinky.cz, bezpečnostní expert radí, aby si lidé před investováním zjistili informace o vybrané službě na internetu.