Australští vědci konečně vyřešili záhadu tmavých lepivých koulí, které se minulý měsíc objevily na plážích v Sydney. Jedná se o směs lidských výkalů, kuchyňského oleje, chemikálií a nelegálních drog.
Tisíce tmavých koulí neznámého původu a složení začaly v říjnu zaplavovat australské pláže, včetně té nejslavnější jménem Bondi. Postižené pláže musely být na několik dní uzavřené a odborně vyčištěné.
Vědci a vědkyně se původně domnívali, že jde o dehtové nebo asfaltové zbytky. Testy ale ukázaly, že se jedná o něco mnohem nechutnějšího. Koule pravděpodobně vznikly v důsledku úniku z odpadních vod. Jejich přesný původ ale zůstává nejasný. I když se původně spekulovalo, že by mohly být spojeny s únikem ropy nebo odpadem z lodí, výzkumy tuto možnost vyloučily.
Každá koule má pevný povrch, který je částečně zpevněn pískem a minerály, a měkké jádro, jenž obsahuje různé látky, včetně lidských výkalů, kuchyňského oleje, mýdlových usazenin, léků na tlak, pesticidů, vlasů, metamfetaminů a veterinárních léků.
„Páchnou naprosto nechutně, páchnou hůř než cokoli, co jste kdy cítili,“ řekl 9News hlavní vyšetřovatel Jon Beves z Univerzity New South Wales.
Odborníci uvedli, že tyto koule připomínají tukové bloky (takzvané „fatbergy“), které se běžně tvoří v kanalizačních systémech. Výskyt chemikálií a rekreačních drog v materiálu ukazuje, že koule pocházejí z městských splašků a jiných podobných zdrojů znečištění.
Vědci zároveň uvedli, že v posledních dvou letech byla již podobná uskupení hlášena. Jednalo se ovšem o menší koule v nižším počtu.
Správce odpadního systému v Sydney uvedl, že v městském odpadním systému nejsou známy žádné problémy, a tudíž není jasné, jak se tento neobvyklý materiál dostal na pláže.