Stovky uživatelů léku Ozempic a podobných přípravků žalují farmaceutické firmy kvůli vážným vedlejším účinkům, které tento lék údajně způsobuje.
Ozempic, původně určený pro léčbu cukrovky, se stal populárním díky své schopnosti podporovat hubnutí. Často je užívaný například v USA, kde si ho s vidinou užšího pasu aplikuje mnoho lidí, včetně známých hollywoodských hvězd. Někteří uživatelé však hlásí vážné zdravotní problémy, zejména žaludeční potíže, zvracení a bolesti břicha. Někteří dokonce přišli o zuby, oslepli nebo ochrnuli. Informuje o tom portál TN.cz.
„Nemohla jsem nic jíst, nemohla jsem nic pít. Cítila jsem strašné pálení v břiše a na hrudi a nic nepomáhalo,“ popsala pro USA Today komplikace spojené s užíváním léku pětapadesátiletá Monica Church z Michiganu. Po injekčním podání léku skončila na dva týdny v nemocnici s bolestí břicha, zvracením a dalšími gastroenterologickými potížemi.
Právník Robert King, který zastupuje pacienty se zdravotními problémy spojenými s Ozempicem, uvedl, že ho oslovilo více než 400 lidí, přičemž nejčastějšími problémy jsou právě žaludeční potíže. Obrátili se na něj ale i pacienti, kteří kvůli léku oslepli, ochrnuli či přišli o zuby. Podle Kinga by se vážné nežádoucí vedlejší účinky měly týkat až tisíce lidí.
Web Science Alert také upozorňuje, že lék může kromě tukové tkáně odbourávat i tu svalovou. I to by mohlo mít dlouhodobé negativní dopady na zdraví uživatelů. Na druhou stranu má lék ale i některé příznivé vedlejší účinky, například zlepšení zdraví srdce a ledvin.
Výrobce Ozempicu, dánská společnost Novo Nordisk, i nadále trvá na bezpečnosti svého léku, pokud je používán správně a pod dohledem lékaře. Společnost v prohlášení uvedla, že bezpečnost pacientů je jejich prioritou a že spolupracují s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na neustálém monitorování bezpečnostního profilu léku.
Americká firma Eli Lilly, která vyrábí léky podobné Ozempicu jako jsou Trulicity a Mounjaro, uvedla, že na obalech těchto přípravků jasně upozorňuje na možná gastrointestinální rizika, včetně závažných vedlejších účinků. Proto považuje žaloby proti své společnosti za neopodstatněné.
V Česku je Ozempic a další podobné léky k dispozici pouze na lékařský předpis.