Nerovnováha ve srážkách a snižování zásob podzemní vody vedou k vysychání půdy a města čelí klesání v důsledku poklesu spodní vody.
- Nová studie od Globální komise pro ekonomiku vody odhalila, že globální koloběh vody je poprvé v historii v nerovnováze.
- Desítky let neudržitelného hospodaření s vodou a destruktivního využívání půdy, v kombinaci s klimatickou krizí způsobenou člověkem, vytvořily bezprecedentní tlak na vodní cyklus, který je zásadní pro život na Zemi. Problémy jsou již patrné – téměř 3 miliardy lidí čelí nedostatku vody a zemědělství se potýká s krizí.
- Změna vodního cyklu ohrožuje stabilitu světových ekosystémů a ekonomik. Bez okamžitých opatření může krize zasáhnout až 50 % světové produkce potravin a způsobit pokles HDP zemí až o 8 % do roku 2050, přičemž největší ztráty se očekávají v zemích s nízkými příjmy.
Širší souvislosti: Nerovnováha ve srážkách a snižování zásob podzemní vody vedou k vysychání půdy a města čelí klesání v důsledku poklesu spodní vody. Zpráva upozorňuje na důležitost zelené vody – vlhkosti v půdě a rostlinách, která tvoří polovinu všech srážek.
Destrukce mokřadů a lesů oslabuje tyto zásobníky uhlíku, což urychluje klimatické změny. Současná vysoká spotřeba vody – až 4 000 litrů denně na osobu pro důstojný život – značně přesahuje základní potřeby a ještě více zvyšuje tlak na již tak narušený vodní cyklus.
💥 Jsme velmi rádi, že můžeme spustit webové stránky Globální komise pro vyprávění příběhů.
- Globální komise pro ekonomiku vody (@watercommongood) 18. října 2024
📈Pomocí animovaných a interaktivních vizualizací dat vypráví příběh o vodní krizi, proč je důležitá pro naše ekonomiky a jak můžeme obnovit náš vztah k vodě.https://t.co/wcQNjgkhBrpic.twitter.com/6kwLvNmt3z