V rámci Týdne za dětství bez násilí, zahájeného 19. listopadu 2024, se konala čtvrtá roční Bubnovačka, při které se po celém Česku rozeznělo více než 150 tisíc bubnů. Akce, organizovaná Centrem LOCIKA, měla za cíl upozornit na násilí páchané na dětech.
Na 150 tisíc bubnů rozeznělo v úterý Česko v rámci osvětové kampaně s názvem Bubnovačka. Akce je participativní happening Centra LOCIKA, který upozorňuje na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Bubnováním dávají účastníci symbolicky hlas týraným dětem, které jsou často pro společnost neviditelné. Bubnovačky se zúčastnili jednotlivci, firmy, celé obce, kraje, organizace, instituce, sportovní kluby, ale také řada osobností. Zapojilo se dokonce i více než tisíc škol a školek.
„Máme obrovskou radost z toho, jak se atmosféra ve společnosti během posledních pár let proměnila. Je to především dobrá zpráva pro děti, které zažívají násilí, protože podpora veřejnosti je obrovská. Sto padesát tisíc lidí je přeplněné Václavské náměstí včetně přilehlých ulic, což je jasný vzkaz politikům, že téma násilí a dětí v rodinách je potřeba řešit,“ řekla Petra Wünschová, ředitelka pořádajícího Centra LOCIKA.
Největší preventivní akce zaměřená na násilí v rodině se konala v rámci Týdne za dětství bez násilí. V tomto týdnu probíhají také další osvětové aktivity, včetně kampaně Baci, Baci, která se zaměřuje na negativní účinky tělesných trestů.
Osvěta Baci, Baci upozorňuje na nevhodnost tělesného trestání a podporuje novelu občanského zákoníku, která by těmto praktikám mohla zamezit. V současnosti je Česká republika jednou z posledních zemí EU, která výslovně nezakazuje tělesné tresty. Významně by to ovlivnilo ochranu dětí a přispělo k prevenci násilí v rodinách.
Statistiky ukazují, že 63 % českých rodičů používá tělesné tresty. Fyzické trestání přitom může dětem způsobit dlouhodobé psychické následky, jakými jsou úzkosti či deprese. Vytváří zároveň vzory násilí, které si děti nesou do dospělosti. Centrum LOCIKA se proto dlouhodobě zaměřuje na podporu výchovy, která je založena na respektu, nikoliv na strachu.
Kampaň Baci, Baci využívá vařečku jako symbol, upozorňující na absurdní výchovné praktiky. Kampaň oslovuje rodiče i veřejnost, aby si uvědomili negativní dopady tělesných trestů a přijali odpovědnost za zdravý vývoj dětí.