V Belgii vstoupil v platnost zákon, který jako vůbec první na světě poskytuje sexuálním pracovnicím a pracovníkům nárok na formální pracovní smlouvu.
Zákon zaručuje sexuálním pracovníkům a pracovnicím stejná práva jako všem ostatním zaměstnancům, včetně zdravotního pojištění, podpory v nezaměstnanosti, mateřské či nemocenské dovolené.
„Jedná se o světový unikát v tom smyslu, že jde o první komplexní legislativní rámec, který přiznává sexuálním pracovnicím stejná práva (jako ostatním zaměstnancům) a chrání je před riziky spojenými s touto prací,“ uvedl pro CNN Daan Bauwens, ředitel belgického svazu sexuálních pracovníků a pracovnic.
Sexuální pracovnice a pracovníci v Belgii, kteří podepíší formální pracovní smlouvu, mají nyní stejnou sociální ochranu jako většina zaměstnanců v zemi. Zákon jim také zaručuje právo odmítnout služby klientovi, neprovádět konkrétní sexuální akt a kdykoli ukončit práci.
Jejich zaměstnavatelé musí získat licenci od vlády, kterou obdrží pouze tehdy, pokud splní přísná kritéria. Jejich součástí je například absence trestu za znásilnění nebo obchodování s lidmi. Zároveň musí zajistit, aby v pokojích sexuálních pracovnic a pracovníků bylo čisté ložní prádlo a tlačítko nouzového alarmu. Ze zákona jim pak musí poskytovat i kondomy.
Sexuální pracovnice a pracovníci podepisovali smlouvy i před tímto zákonem. Takové dohody ovšem neměly žádnou právní hodnotu, práce „pasáků“ byla totiž nelegální. Právě tuto skutečnost nový zákon napravil.
Ačkoliv dekriminalizace a nový zákon představují významný krok kupředu, neřeší všechny oblasti sexuální práce. Nezahrnuje například pracovníky pracující samostatně, online nebo v pornografii. I přesto jde o první krok, který otevírá dveře k dalším právům pro sex workery, jak zdůraznil Quentin Deltour z organizace Espace P.