Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Magdaléna Trajerová
19. prosince 2024 v 15:03
Čas čtení 0:53

Poloha severního magnetického pólu se rychle mění. Kompasy brzo přestanou ukazovat sever

Kategorie:
Zajímavosti
Uložit Uložené
Poloha severního magnetického pólu se rychle mění. Kompasy brzo přestanou ukazovat sever
Zdroj: Anastasia Petrova, Unsplash

Poloha severního magnetického pólu se v posledních desetiletích výrazně změnila.

Magnetické póly Země jsou neustále v pohybu. Podle vědců stojí za jejich pohybem zemské jádro, jehož vnější část je z roztaveného kovu, který proudí. V posledních letech je ale možné sledovat, že je severní magnetický pól podstatně aktivnější než ten jižní. Tento jev by mohl mít zásadní dopad na všechna navigační zařízení, od vojenských systémů až po běžné GPS.

„Magnetický severní pól se posledních 350 let potuloval po stejné části Kanady. Od 80. let 20. století však rychlost jeho pohybu vyskočila z 10 kilometrů za rok na 50 kilometrů,“ uvedl pro Business Insider vědec z Britské geologické služby (BGS) Ciaran Beggan.

14. prosince 2024 v 7:00 Čas čtení 6:32 27letý Matej je architekt jachet: Dělali jsme i loď pro Jeffa Bezose, která leakla. Každý metr stojí asi 25 milionů korun 27letý Matej je architekt jachet: Dělali jsme i loď pro Jeffa Bezose, která leakla. Každý metr stojí asi 25 milionů korun

Zatímco původně se severní pól pohyboval směrem na západ, v posledních desetiletích se vydal na východ, tedy směrem k Sibiři. „Do roku 2040 budou všechny kompasy pravděpodobně ukazovat na východ od skutečného severu,“ řekl Beggan. Dodal ale, že pohyb severního pólu není možné s jistotou předpovídat. Nikdo proto v současné době nedokáže říci, zda severní pól doputuje opravdu během několika dalších desítek let na Sibiř, či zda své putování opět obrátí a vydá se zpět na západ.

Nejnovější verze světového magnetického modelu. Bílá hvězda označuje aktuální polohu severního magnetického pólu
Nejnovější verze světového magnetického modelu. Bílá hvězda označuje aktuální polohu severního magnetického pólu Zdroj: NOAA/Britská geologická služba

Na severní magnetický pól ukazují ručičky všech kompasů a buzol. Sledování změn jeho polohy je proto klíčové pro správné fungování všech navigačních systémů. Mnoho institucí, včetně amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru, proto jeho aktuální umístění sledují a každých pět let vydávají nový magnetický model Země.

Domů
Sdílet
Diskuse