Český hydrometeorologický ústav monitoruje výšku sněhové pokrývky po celé České republice a nejvíce sněhu podle něj nenajdeš v těch nejvyšších horách, ale na jihu.
Letošní Vánoce nepřinesly v posledních letech už tradiční oblevu, a tak se sněhové podmínky na našich horách zdají ideální. V některých částech republiky navíc během posledních dnů napadl nový sníh. Zmapovali jsme pro tebe, kde najdeš sněhu nejvíc a kde tedy panují ideální podmínky pro zimní radovánky.
Blatný vrch, Šumava
Nejvyšší sněhovou pokrývku nenajdeš na našich nejvyšších horách, ale na Šumavě, v podle statistik nejchladnějším území naší země. Blatný vrch se pyšní pokrývkou 93 centimetrů, přičemž 20 centimetrů připadlo čerstvě před 4 dny. V nedaleké Modravě můžeš vyrazit na běžky, nejbližší sjezdovku najdeš na Kvildě.
Plechý, Šumava
Téměř stejně vysoký vrchol Plechý se pyšní o 10 centimetrů nižší pokrývkou. 83centimetrovou vrstvu sněhu si můžeš užít nejlépe v rakouském Skiareálu Hochficht.
Labská bouda, Krkonoše
V nejvyšších českých horách hlásí největší vrstvu sněhu Labská bouda s 82 centimetry. Okolní měřicí stanice naměřily nižší hodnoty, ale kvalitnímu lyžování by to bránit nemělo. Populární Svatý Petr nebo Medvědín ve Špindlerově Mlýně uvádějí 80 centimetrů sněhu na sjezdovkách včetně čerstvé předvánoční 20centimetrové nadílky.
Malý Děd, Jeseníky
Jesenický vrcholek o výšce 1369 metrů pod mohutnějším Pradědem (1491 m) zaznamenal 74 centimetrů sněhu. Přímo tady, v okolí oblíbené chaty Švýcárny, si užiješ běžkařské tratě vedoucí po hřebeni. Se snowboardem nebo sjezdovými lyžemi můžeš zamířit do Skiareálu Praděd nebo na Červenohorské sedlo. Dobré podmínky hlásí i Kouty nad Desnou, kde už je pokrývka o něco menší (mezi 20 a 40 cm).
Králický Sněžník, Masiv Králického Sněžníku
71 centimetrů sněhu naměřili na vrcholu nad populární Dolní Moravou na pomezí Čech a Moravy. Lyžuje se tu všude, v resortu Dolní Morava, na Větrném vrchu i z druhé strany ve Stříbrnici nebo Kunčicích.
Grosser Arber, Šumava
Velký Javor, jak zní český název hory, má 66centimetrovou pokrývku sněhu. Tyto podmínky si vychutnáš buď v malém středisku Arbor na německé straně, nebo v Železné Rudě.
Černá Hora, Krkonoše
Vrchol nad Jánskými Lázněmi naměřil také 66 centimetrů sněhu, které si užiješ ve stejnojmenném skiareálu nebo v menším lyžařském středisku v Černém Dole. Pahorek také obepínají běžkařské tratě, na které se můžeš napojit v Peci pod Sněžkou.
Luční Bouda, Krkonoše
Nejbližší bouda pod Sněžkou eviduje 62centimetrovou sněhovou vrstvu. Přímo tady se pochopitelně nelyžuje, ale vede tudy dobrodružná skialpová trasa, nedaleko pak prochází oblíbená Krkonošská magistrála. Pokud hledáš sjezdovky, využij zmíněné areály Špindlerova Mlýna.
Rokytská slať, Šumava
Dalším z nejzasněženějších míst u nás (61 centimetrů) je chráněná přírodní oblast Rokytských slatí, kam platí omezený vstup. K lyžování ale zve blízká Modrava a pár kilometrů odsud prochází krásnou zimní krajinou běžkařská trať okolo Javoří pily.
Richtrovy boudy, Krkonoše
Na vršcích nad Pecí pod Sněžkou u Richterových bud mají 59 centimetrů sněhu. Hřeben s výhledem na majestátní Obří důl protíná trasa pro skialpy a běžky. Pokud jsi ale spíš „sjezdovkový“ typ, vyraz do Pece nebo do Velké Úpy.