Profesor Geoffrey Hinton, který letos obdržel Nobelovu cenu za fyziku za svou práci v oblasti umělé inteligence, uvedl, že existuje „10 až 20procentní šance, že umělá inteligence povede v následujících třech desetiletích k vyhynutí lidstva“.
Britsko-kanadský počítačový vědec je dle deníku The Guardian často označován za „kmotra umělé inteligence“. Ve svém prohlášení varoval, že tempo změn v technologii umělé inteligence je mnohem rychlejší, než se očekávalo.
„Nikdy předtím jsme se nemuseli zabývat věcmi inteligentnějšími, než jsme my sami. Kolik znáte příkladů, kdy inteligentnější věc byla ovládána méně inteligentní věcí? Těch příkladů je velmi málo,“ uvedl v pořadu BBC Radio 4 Today.
Hinton dodal, že pravděpodobnost, že rozmach umělé inteligence povede k vyhlazení lidstva, je podle něj „10 až 20 procent“. Stát se tak prý může v příštích třech dekádách. V minulosti takovou pravděpodobnost odhadoval pouze na 10 procent.
Loni se Hinton dostal na titulní stránky novin poté, co opustil svou práci ve společnosti Google, aby mohl otevřeněji mluvit o rizicích, která představuje neomezený vývoj AI. Řekl, že tempo vývoje je velmi rychlé a vyzval k vládní regulaci této technologie.