V Číně řádí virus HMPV, v Británii zase střevní onemocnění noroviry. Podle expertů nás ale další pandemie podobná Covidu nečeká.
„Vyhodnotili jsme to tak, že v tuto chvíli žádné významné riziko pro Českou republiku nehrozí,“ uvedl pro Novinky.cz předseda Národního institutu pro zvládání pandemie, epidemiolog Roman Chlíbek.
Jeho tým se sešel už minulý týden, aby probral situaci v Číně, kterou aktuálně sužuje metapneumovirus vyvolávající onemocnění dolních dýchacích cest. Probírali i situaci ve Spojených státech, kde zase řádí těžké žaludeční záněty.
Rozšíření v takové míře podle něj ale v Česku nehrozí. Je ale vhodné se mít na pozoru, pokud do jedné ze zemí plánuješ vycestovat.
Virus, který kosí Čínu, se odborně nazývá Lidský metapneumovirus (zkráceně tedy HMPV) a projevuje se podobně jako chřipka: horečkou, nachlazením, kašlem a bolestí v krku.
„Je to jeden z klasických virů, který způsobuje sezónní nachlazení. Nezpůsobuje obvykle závažná onemocnění dolních cest dýchacích,“ vysvětlila šéfka Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová.
Není ale rizikovější než chřipka nebo covid, příznaky obvykle vymizí za jeden až deset dní. Právě chřipka nás podle Jiřincové v Česku následující týdny ještě potrápí.
Obyvatelé a obyvatelky Spojených států a Velké Británie trápí pro změnu střevní infekce. Mohou za ně vysoce nakažlivé noroviry, které způsobují intenzivní zvracení, průjmy, nechutenství, ale i křeče břicha, bolest hlavy a svalů nebo slabost.
Infekce ale obvykle vymizí do dvou dnů, překonat ji lze doma s volně prodejnými léky a dostatkem tekutin. V Americe odborníci a odbornice vyzývají k dodržování hygieny i dezinfekci povrchů, například mobilu, prát ložní prádlo i oblečení, kde se mohou noroviry úspěšně držet.