Na řeckém ostrově Santorini je evakuace lidí v plném proudu. Série zemětřesení podle expertů naznačuje, že přijde seismická aktivita ještě většího rozsahu.
První zemětřesení udeřilo na Santorini před 12 dny, nyní má ostrov za sebou více než 200 otřesů, které přicházejí i po 10 minutách, jak píše agentura DPA. Zemětřesení z víkendu a úterý dosahovala už 5 stupňů Richterovy škály.
Odbornictvo a obyvatelstvo se obává, že série zemětřesení značí větší seismickou aktivitu místního vulkánu, i když otřesy souvisejí s tektonickým zlomem a nejsou sopečného původu. Sopka Santorini však podle agentury AP patří k 16 vulkánům světa, které vědci doporučují nejbedlivěji sledovat. Kromě otřesů vláda varovala před sesuvy půdy a kamení, do některých zón kolem skal je zakázaný vstup.
„Nikdy jsem nic takového necítil. Zemětřesení přichází každých 10 nebo 20 minut. Každý je z toho nervózní, i když někteří se snaží vypadat v klidu, aby nevypukla panika. Každý se ale bojí,“ vypověděl ředitel místní filharmonie Michalis Gerontakis pro agenturu AP. Jiní rezidenti vyjádřili, že i když zatím nepadají budovy a nic takového, bojí se děsivého hučení, které se při zemětřesení ozývá.
Řecká vláda místní nabádá ke klidu, ale včera už zavřela školy. Výsledkem je masivní evakuace obyvatel. Už třetina z 16 tisíc lidí, kteří tu žijí, ostrov opustila. Řecko zajišťuje nouzové plavby i lety, aby se všichni stihli dostat na pevninu.