Uvítal by vzácné nerostné zdroje z Ukrajiny.
Americký prezident Donald Trump připustil možnost, že Ukrajina bude jednou „ruská“,. Zároveň zopakoval, že chce, aby Spojené státy získaly přístup ke kovům vzácných zemin na svém území výměnou za pomoc Ukrajině ve válce proti Rusku. Trump to prohlásil v pondělním rozhovoru pro televizi Fox News.
Kromě toho americký prezident v pondělí potvrdil, že na Ukrajinu brzy odcestuje Keith Kellogg, který je pověřen vypracováním plánu na ukončení konfliktu s Ruskem. Podle zdrojů agentury AFP z kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského by tam měl dorazit 20. února.
Trump v rozhovoru pro televizi Fox News uvedl, že Ukrajina jednou může, ale nemusí být ruská – podle toho, jak se strany konfliktu dohodnou.
Zopakoval, že konflikt na Ukrajině by nezačal, kdyby zůstal ve funkci i po skončení svého prvního funkčního období, „kdyby volby nebyly zfalšované“. Stejně tak by podle Trumpa nedošlo k útoku ozbrojenců palestinského Hamásu na Izrael 7. října 2023.
Nerostné suroviny nabídl už Zelenskyj
V rozhovoru také uvedl, že výměnou za pomoc Ukrajině požaduje od Kyjeva kovy vzácných zemin, které se používají především v elektronice, v hodnotě odpovídající 500 miliardám dolarů. Takovou dohodu původně navrhl prezident Zelenskyj loni na podzim jako součást svého plánu na posílení pozice Kyjeva při budoucích jednáních s Moskvou.
Tímto způsobem by si Ukrajina zajistila, že její největší spojenec nezmrazí svou vojenskou podporu. Tento nápad přichází v době, kdy je celosvětově stále obtížnější získat spolehlivý a nepřetržitý přístup ke kriticky důležitým nerostným surovinám.
Prvky vzácných zemin jsou na Ukrajině z velké části nevyužívané kvůli válce a kvůli státní politice regulující nerostný průmysl. Ukrajina prozatím nemá v plánu rozvíjet těžbu vzácných zemin.
Ložiska nerostných surovin se nacházejí po celé Ukrajině a jsou zřejmě poměrně bohatá. Zásoby titanu – klíčové složky pro letecký, zdravotnický a automobilový průmysl – patří k největším v Evropě. Ukrajina má také jedny z největších známých zásob lithia v Evropě, které je potřebné pro výrobu baterií, keramiky a skla.
Agentura AP ve své zprávě uvádí, že Evropská komise označila Ukrajinu za potenciálního dodavatele více než 20 kritických surovin a dospěla k závěru, že vstup země do EU by mohl podpořit evropské hospodářství.
Podrobnosti případné dohody v této věci budou pravděpodobně vypracovány na schůzkách mezi americkými a ukrajinskými představiteli. Zelenskyj a Trump budou o tématu zřejmě jednat při osobním setkání, dodala agentura AP.