Japonští vědci obnovili hybnost u dvou ochrnutých pacientů pomocí experimentální léčby s využitím přeprogramovaných kmenových buněk.
Japonští lékaři dosáhli přelomového úspěchu v léčbě ochrnutí. Pomocí experimentální terapie s využitím přeprogramovaných kmenových buněk se jim podařilo postavit opět na nohy dlouhá léta ochrnutého muže. Pacient nemohl správně hýbat končetinami z důvodu poranění míchy, nyní se dotyčný učí znovu chodit, uvádí Česká televize.
Léčba využívá tzv. indukované pluripotentní kmenové buňky (iPS). Zjednodušeně se jedná o normální dospělé buňky, které byly přeprogramovány tak, aby se chovaly jako embryonální kmenové buňky. Ty pak mají schopnost přeměnit se na jakýkoli druh buňky, kterou tělo potřebuje. Mohou tak například regenerovat poškozené nervové spoje v míše.
Jak uvádí Daily Mail, novou metodu otestovala skupina čtyř pacientů. Přeprogramované kmenové buňky jim byly injekčně aplikovány do míst, kde měli přerušenou míchu. Kromě „zázračně vyléčeného“ ochrnutého muže se výsledek dostavil i u druhého testujícího. Ten díky léčbě opět získal pohyblivost rukou. U zbylých dvou pacientů se ovšem žádné zlepšení nedostavilo. Někteří odborníci proto upozorňují, že k částečnému zotavení mohlo dojít i přirozenou cestou, což je sice vzácné, ale možné. Právě proto je nutné provést rozsáhlejší klinické testy, které by účinnost metody spolehlivě ověřily.
Studii vedl tým neurovědce Hidejuki Okano z Tokijské univerzity, který zatím zveřejnil jen předběžná zjištění na mezinárodní vědecké konferenci. Přestože metoda zatím nepřinesla úspěch u všech pacientů, její největší předností je bezpečnost – u žádného z testovaných se neprojevily závažné vedlejší účinky.
Výsledky převratné metody vzbuzují naději. Pokud by se léčba podařila ověřit a zdokonalit, mohla by znamenat zásadní průlom pro miliony lidí trpících ochrnutím v důsledku úrazu nebo nemoci. Každý rok po celém světě utrpí poranění míchy přibližně 900 tisíc lidí, často v důsledku dopravních nehod. Přestože vědci zdůrazňují, že výzkum je teprve na začátku a cesta k širokému využití může trvat celé roky, první výsledky ukazují, že naděje na účinnou léčbu ochrnutí je blíže než kdy dřív.