Od začátku roku bylo v několika francouzských médiích zjištěno 128 případů dezinformací o klimatu. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský web France Info, který se odvolává na zprávu tří nevládních organizací.
Tato zjištění byla získána s pomocí umělé inteligence, která je schopna tyto dezinformace automaticky kvantifikovat, píše TASR. Organizace Quotaclimat, Science Feedback a Data For Good monitorovaly během prvních tří měsíců letošního roku deset televizních kanálů a osm celostátních rozhlasových stanic ve Francii. Svá zjištění uvedly ve zprávě, kterou ve čtvrtek veřejně prezentovaly.
Mezi témata nejvíce zasažená dezinformacemi patří „s velkým náskokem“ energetika. Patří sem dezinformace zaměřené na obnovitelné zdroje energie, mobilitu a elektromobily.
Eva Morelová ze společnosti Quotaclimat vysvětlila, že AI nástroje mohou skenovat písemné přepisy pořadů televizních kanálů a jejich výsledky pak ověřuje člověk. Dodala, že bez pomoci nástrojů AI byli odborníci schopni odhalit pouze několik dezinformací měsíčně, které „byly v rozporu s fakty stanovenými mezinárodním vědeckým konsensem“.

Morel shledal počet vyvrácených dezinformací velmi překvapivým. Je také šokována zjištěním, že se tento jev netýká jen několika, ale téměř všech francouzských médií. V rozporu s obecně přijímaným názorem, že dezinformace se omezují na sociální média, se objevují i v tradičních médiích. Nevládní organizace v této souvislosti hovoří o poměrně vysokém riziku, neboť zpravodajské pořady v tradičních médiích se stále těší důvěře diváků a posluchačů, a proto hrozí, že se hranice mezi fakty a názory stírá normalizací zavádějících narativů.
Zjištění nevládních organizací také ukazují, že výskyt dezinformací o klimatu se zvyšuje před významnými politickými a geopolitickými událostmi, což naznačuje, že veřejná debata je za těchto okolností velmi zranitelná vůči vlnám dezinformací.