Většina výzkumů doposud naznačovala spojení mezi častějším vznikem demence a osamělostí, a to hlavně u starší populace. Rozsáhlá studie vědců a vědkyň z Floridy však naznačuje, že by to mohlo být celé jinak.
Vědci*vědkyně se zaměřili na porovnání rizika vzniku demence u lidí žijících v manželství a mimo něj. Výsledky ukázaly, že rozvedení a nikdy nesezdaní starší dospělí měli po dobu sledování nižší riziko vzniku demence než tomu bylo u sezdaných. Skrze Národní koordinační centrum pro Alzheimerovu chorobu se do studie zapojilo čtyřiadvacet tisíc lidí.
Na počátku studie žádný z nich netrpěl Alzheimerovou chorobou. Jednou za rok účastníky prohlédli vyškolení lékaři*lékařky, kteří se zabývali fungováním jejich kognitivních funkcí a jejich případným úpadkem spojeným s nástupem demence. Celá studie trvala osmnáct let.
Demence častěji postihuje ženaté a vdané
Z výzkumu vyplynulo, že v porovnání s ženatými účastníky vykazovalo rozvedené nebo nikdy neprovdané účastnictvo trvale nižší riziko vzniku demence. Demenci diagnostikovali u více než dvaceti procent z celkového vzorku. Mezi ženatými a vdanými účastníky*účastnicemi se demence během sledovaného období rozvinula u 21,9 procenta. Výrazně nižší byl výskyt u rozvedených (12,8 procenta) a nikdy neprovdaného účastnictva (12,4 procenta).
O něco silnější se jevily rizikové vzorce u mužů a mladších lidí. Ale i v jejich případě se našla souvislost mezi demencí a manželstvím. To naznačuje, že tento vztah platí pro široké spektrum demografických a klinických podskupin.
Vědci*vědkyně se zatím nezabývali tím, zda je manželství opravdu něco, co by zvyšovalo pravděpodobnost vzniku demence, nebo jestli nemůže jít o opačný vztah, což znamená, že lidé s tendencemi ke vzniku demence mohou hledat oporu v manželství.