František bude prvním papežem po více než 100 letech, kterého nepochovají v Bazilice svatého Petra.
Tisíce lidí se od časných ranních hodin shromažďují na náměstí sv. Petra ve Vatikánu, kde se koná pohřeb papeže Františka. Vstupy na náměstí byly otevřeny v 5:30 ráno, přičemž před každým z nich se již během noci vytvořily dlouhé fronty. Další desítky tisíc věřících budou podle očekávání lemovat šestikilometrovou trasu přes centrum Říma až k Bazilice Panny Marie Větší, kde bude papež pochován.
V italské metropoli je vyhlášen výjimečný stav a jsou v platnosti nejpřísnější bezpečnostní opatření. Na bezpečnost dohlížejí tisíce policistů a příslušníků bezpečnostních složek. Nad Římem byla zavedena bezletová zóna. Pohřbu papeže Františka se účastní i více než 130 zahraničních delegací a více než 50 hlav států. Mezi nimi i český premiér Petr Fiala (ODS).
Zasedací pořádek na pohřbu je pevně stanoven na základě dlouhodobě zavedených protokolárních pravidel Vatikánu. Do Říma kromě jiných přicestovali francouzský prezident Emmanuel Macron, prezident USA Donald Trump, generální tajemník OSN António Guterres, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, britský princ William či španělský král Filip VI. s manželkou Letizií.
František bude prvním papežem po více než 100 letech, kterého nepochovají v Bazilice svatého Petra. Namísto toho si za místo svého posledního odpočinku vybral právě Baziliku Panny Marie Větší, kam se pohřební průvod s jeho rakví po obřadech přesune.
Rakev s tělem papeže bude umístěna na zadní straně papamobilu, který František využíval během své cesty na Filipíny v roce 2015, oznámil Vatikán. Podle agentury AP bylo vozidlo přizpůsobeno tak, aby byla rakev viditelná pro věřící během poslední cesty do Baziliky Panny Marie Větší.
