Ke společné státní části maturitních zkoušek se letos přihlásilo 84 tisíc studentů, což je nejvíce za posledních 10 let. Spolu s nárůstem studentů, kteří skládali maturitu, však přišel i nárůst těch, kteří neuspěli. Oproti loňsku se počet zdvojnásobil.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) uvádí, že v didaktických testech u státní části maturitních zkoušek v letošním jarním termínu neuspělo 12,3 procenta studentů.
Matematika byla největší překážkou
Test z českého jazyka a literatury skládalo 77,3 tisíce maturantů*maturantek a neuspělo 9 procent konajících. Co se týče testu z matematiky, ten psalo 14,9 tisíce studentů*studentek a neuspělo jich v něm dokonce 12,4 procenta. Anglický jazyk si letos zvolilo více než 79 procent, test konalo 60,8 tisíc a neúspěšnost činila 3,5 procenta.
Nejvyšší míru neúspěšnosti složení maturitních zkoušek vykazují podle MŠMT tradičně nástavbové studium, kde neuspělo 37 procent, a střední odborná učiliště s 24 procenty, zatímco na středních odborných školách zůstává podíl neúspěšných těsně nad 14 procenty. Gymnázia si udržují nejnižší neúspěšnost, zpravidla se pohybuje mezi jedním a dvěma procenty, u některých předmětů dokonce i pod jedním procentem.
Nespokojení sepisují petice
„Domníváme se, že test obsahoval úlohy, které byly nepřiměřeně náročné – v testu se objevily úlohy, které vyžadovaly hlubokou míru jazykovědné analýzy nebo nadstandardní interpretaci, jež běžně není součástí středoškolského učiva,“ cituje iDnes.cz petici studentů*studentek proti testu z češtiny adresovanou ministerstvu školství i Cermatu.
Ministr školství iniciátorům petice nabídl osobní setkání, kde mohou své návrhy a podněty podrobněji představit. „Ministerstvo školství oceňuje zájem maturantů o podobu zkoušek a jejich spravedlivý průběh. Petice k obtížnosti některých testů jsou vnímány jako legitimní projev občanské angažovanosti,“ dočteš se na webu ministerstva.