Český hydrometeorologický ústav hlásí vysoký stupeň indexu aktivit klíštěte téměř na celém území. Jen lehce nižší riziko napadení vyhlásili na severovýchodě Moravy.
Podle Státního zdravotního ústavu se za letošní rok lymeskou borreliózou nakazilo už nejméně 547 lidí. Jde o nejvyšší hodnoty za posledních 11 let. Podle odborníků souvisí nárůst případů se změnou klimatu, přesněji řečeno s oteplováním, které hmyzu umožňuje žít i ve vyšších nadmořských výškách a díky vyšším teplotám přežívat větší část roku.
Pozor by sis měl*a dát i na klíšťata, která ti domů přinesou domácí mazlíčci. Přípravky, kterými zvířata chráníme, totiž často způsobí, že se na ně klíšťata nepřisají úplně, ale jen jim zalezou do srsti a následně do našich domovů, odkud se můžou přisát na nás. „Tam je to riziko, protože ten mazlíček klíště nechá na koberci, na pohovce nebo na posteli, a pak klíště chytneme i uprostřed noci,“ uvedla podle serveru iRozhlas na sociální síti X vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu Kateřina Kybicová.
Nákaz od klíšťat ale přibývá dlouhodobě, minulý rok lékaři zaregistrovali více než 4000 případů boreliózy a 670 klíšťové encefalitidy. A zdá se, že pokud jde o boreliózu, můžeme letos očekávat i vyšší čísla. Naopak nákaz encefalitidou letos lékaři zatím odhalili méně než minulý rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí.
Situaci ohledně klíšťat u nás sleduje ČHMÚ, který na webu zveřejňuje aktualizovanou mapu výskytu. Ten ovlivňuje hned několik faktorů, jedním z nich je počasí. „Obecně se dá říci, že nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem,“ popisují meteorologové.
Největší aktivita klíšťat bývá zpravidla v květnu, můžeme tak očekávat další nárůst nákaz, Česko navíc patří v Evropě k zemím, kde se klíšťovou encefalitidou každoročně nakazí nejvíc lidí. Nejúčinnější prevencí proti onemocnění je momentálně očkování, to je momentálně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem nad 50 let.