Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Natália Mišániová
dnes 17. července 2025 v 13:03
Čas čtení 1:18

MAPA: V těchto místech se šíří nebezpečné bakterie z moře. Podívej se, kde je situace nejkritičtější

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
MAPA: V těchto místech se šíří nebezpečné bakterie z moře. Podívej se, kde je situace nejkritičtější
Zdroj: NeonShot / Shutterstock.com

Nejvíce ohroženi jsou lidé s oslabenou imunitou.

Bakterie Vibrio ohrožují evropské pobřeží zejména v horkých letních měsících. S blížícím se létem a zvyšující se teplotou mořské vody varuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) před zvýšeným rizikem infekcí způsobených právě těmito bakteriemi.

Ty přirozeně žijí ve slaných vodách – tedy tam, kde se mísí sladká a slaná voda – zejména při vyšších teplotách a nižší salinitě. Takové podmínky jsou v Evropě v důsledku klimatických změn stále častější.

Vibrio se nejčastěji vyskytuje v Baltském moři, ale bylo zaznamenáno i v Severním moři a dalších koupacích oblastech s uzavřeným nebo brakickým prostředím. Očekává se, že se zvyšující se teplotou mořské vody se rozšíří i do dalších pobřežních oblastí.

17. července 2025 v 10:43 Čas čtení 0:50 Chaos na Tour de France. Aktivista vběhl na trať s nápisem „Israel out of the Tour“ Chaos na Tour de France. Aktivista vběhl na trať s nápisem „Israel out of the Tour“

Jaká onemocnění bakterie způsobuje?

K nákaze, známé také jako vibrióza, může dojít po konzumaci syrových nebo nedostatečně tepelně upravených mořských plodů (např. ústřic), ale také přes otevřené rány při koupání. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Průjem, bolesti břicha, horečka, zimnice (při požití bakterií)
  • Zánět kůže, zarudnutí, otok (při kontaktu s poraněnou kůží)
  • V závažných případech může dojít k sepsi nebo odumření tkáně, zejména u osob s oslabenou imunitou nebo onemocněním jater

V létě 2018 bylo během vlny veder hlášeno až 445 případů, což je více než trojnásobek průměru předchozích let.

17. července 2025 v 9:54 Čas čtení 0:58 Lidstvo má na odvrácení katastrofy pouhé tři roky. Milionům lidí hrozí ztráta domova Lidstvo má na odvrácení katastrofy pouhé tři roky. Milionům lidí hrozí ztráta domova

Jak se chránit před infekcí?

ECDC doporučuje následující opatření:

  • Nejez syrové nebo špatně připravené mořské plody, zejména ústřice
  • Vyvaruj se koupání ve slaných vodách, pokud máš otevřené rány, škrábance nebo čerstvé tetování/piercing
  • V případě kontaktu s mořskou vodou ránu důkladně vypláchni čistou vodou
  • V případě příznaků po koupání nebo konzumaci mořských plodů vyhledej lékaře

Klíčem k prevenci a včasnému zachycení infekcí je zvyšování informovanosti veřejnosti, lékařů a turistů. ECDC vyzývá členské státy, aby vibriózu pečlivěji monitorovaly, protože počet případů může být podhodnocen. 

Nebezpečná masožravá bakterie Vibrio vulnificus.
Nebezpečná masožravá bakterie Vibrio vulnificus. Zdroj: Wiki Commons/CDC/James Gathany

ECDC monitoruje rizikové oblasti

ECDC každé léto monitoruje podmínky vhodné pro růst bakterií v Baltském moři a zveřejňuje aktuální informace ve své zprávě o infekčních hrozbách. Pomocí nástroje Vibrio Map Viewer, který využívá satelitní údaje o teplotě a salinitě vody, je schopno vizualizovat, kde v Evropě je riziko nejvyšší.

mapa, vibrio
Zdroj: europa.eu/vibriomapviewer
Domů
Sdílet
Diskuse