Zvyšující se teplota oceánů vede k rozpínání vody a tání ledovců, což způsobuje zvyšování hladiny moří.
Podle vědců má svět tři roky na to, aby udržel oteplení o 1,5 stupně Celsia. Upozorňují na to členové Greenpeace z celého světa a vyzývají jednotlivé vlády, aby urychleně jednaly.
Všechny země světa musí urychleně urychlit snižování emisí a okamžitě posílit opatření v oblasti klimatu, tvrdí Greenpeace. „Údaje vědců ukazují, že dostupný uhlíkový rozpočet se rychle zmenšuje a při současném tempu emisí by svět mohl vyčerpat zbývající rozpočet na omezení globálního oteplování na 1,5 stupně Celsia již za tři roky,“ poznamenala mluvčí organizace Greenpeace na Slovensku Miroslava Abelová.
„Není čas na výmluvy. Na Slovensku máme zpoždění se šíleným množstvím klimatických strategií nebo plánů, které měly být dávno hotové. Pro vládu Roberta Fica (Smer-SD) i pro samotného ministra životního prostředí Tomáše Tarabu (nominant SNS) je to naprosto irelevantní," dodala.
Nové plány
Nejnovější vědecké údaje jsou podle Greenpeace dalším vážným varováním, které musí vyvolat reakci. Řeči se musí změnit v činy a vlády na celém světě musí jednat. To znamená představit odvážné a ambiciózní klimatické akční plány pro rok 2035, které rychle zavedou postupné ukončení těžby uhlí, ropy a plynu, zejména v bohatých rozvinutých zemích, které musí jednat nejrychleji, dodala organizace.
BBC uvádí, že 90 procent přebytečného tepla, které vzniká v důsledku změny klimatu, pohlcují oceány. Odborníci na klima varují, že důsledky se stále více projevují i na pevnině. Rostoucí teplota oceánů vede k rozšiřování vod a tání ledovců, což způsobuje zvyšování hladiny moří a zvyšuje riziko záplav v pobřežních oblastech pro miliony lidí, kteří tam žijí.
