Výsledky letošních jednotných přijímacích zkoušek předal Cermat ředitelům a ředitelkám škol již 28. dubna. Jak si vedly letošní děti?
Cermat porovnával letošní a loňské výsledky jednotných přijímacích zkoušek z matematiky a českého jazyka studentstva, které se ucházelo o studium na čtyřletých středních školách a gymnáziích.
A jak to dopadlo? Zatímco v češtině byly letošní děti podobně úspěšné jako jejich vrstevníci o rok dříve, v matematice dopadly hůře. Proti loňskému roku je letos průměr v češtině o 0,1 % horší a v matematice o 5,6 % horší. Informuje o tom ČTK s odkazem na údaje Cermatu o výsledcích jednotných zkoušek.
Odborná komunita v oblasti školství však dlouhodobě upozorňuje na to, že se průměrné počty bodů u přijímacích zkoušek meziročně nedají moc porovnávat. Obtížnost těchto zkoušek se může každý rok lišit, protože jejich úkolem není ověření úrovně znalostí, ale roztřídění uchazečů a uchazeček.
Přes 116 tisíc zájemců a zájemkyň
Na čtyřleté obory se zkoušky konaly 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Letos se dohromady přihlásilo 116 031 dětí. K jednotným zkouškám z češtiny na čtyřleté obory se letos dostavilo 85 063 zájemců. Na matematický test přišlo kolem 88 tisíc uchazečů a uchazeček.
O přijetí či nepřijetí rozhodují hlavy jednotlivých škol, kterým v pátek Cermat předal výsledky zkoušek. Ředitelé a ředitelky do dvou dnů zveřejní pořadí uchazečů podle hodnocení výsledků v přijímacím řízení. Cermat uvedl, že zájemců a zájemkyň o studium bude nejspíš tradičně víc než přijatých.