Podle vědců je 66% šance, že se planeta Země oteplí o 1,5 °C do roku 2027. Oteplení se počítá od druhé poloviny devatenáctého století, tedy od doby, než začaly naše ovzduší negativně ovlivňovat emise způsobené industrializací.
Vědci se shodují, že oteplení Země o 1,5 °C by mohlo mít pro lidstvo i život na planetě zásadní dopady. „Nyní jsme skutečně na dosah překročení oteplení průměrné roční teploty o 1,5 °C. A to je poprvé v historii lidstva, kdy jsme tomu tak blízko,“ uvádí pro BBC meteorolog Adam Scaife.
V důsledku globálního oteplování rychle tají ledy především v oblastech Arktidy. To má dopad na změny počasí na celé planetě. Naopak území Amazonie, Střední Ameriky, Austrálie a Indonésie se budou v následujících letech muset vypořádat s nedostatkem vody, způsobeným menším počtem dešťových srážek. Informuje o tom The Guardian.
V roce 2015 členské státy OSN podepsaly takzvanou Pařížskou dohodu. V ní se zavázaly k tomu, že v rámci regulace emisí oxidu uhličitého podniknou potřebné kroky, které mají zabránit především tomu, aby průměrná světová teplota vzrostla nad 1,5 °C. Většině zemí se ale tuto dohodu nedařilo plnit, jak jsme tě informovali v tomto článku.