Děti, které se hlásí na střední školu, musí projít jednotnými přijímacími zkouškami. Ty zajišťuje státní organizace Cermat. Většina Čechů a Češek ale se současným systémem není spokojena. Vyplývá to z nedávného průzkumu společnosti Median.
Na tom, že jednotné přijímací zkoušky na střední školy nejsou ideálním systémem, se s veřejností shodují i odborníci. „Nastavení přijímacího řízení patří do minulého století. Je jasné, že má probíhat elektronicky,“uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Právě digitalizace by měla být jednou z priorit, které si Bek vytyčil.
Z nového průzkumu agentury Median, který zveřejnil server iRozhlas, vyplývá, že s jednotnými přijímacími zkouškami na střední školy nesouhlasí 57 % Čechů a Češek s tím, že rozhodně s tímto systémem nesouhlasí čtvrtina dotázaných. Naopak pro je pouze 22 % z nich, 7 % je o svém názoru pevně přesvědčeno.
Jednotné přijímací zkoušky z matematiky a češtiny musí absolvovat všichni žáci hlásící se na střední školu. Podle Cermatu by ale pro školy neměly být jediným kritériem.
„Mnohé školy využívají jednotné přijímací zkoušky jako 99procentní kritérium. Je to pro ně jednodušší. V tu chvíli závisí výsledek pouze na úspěšném složení didaktických testů, chybí zapojení školy, která ale má možnost více ovlivnit vlastní výběr studentů,“uvedla mluvčí Cermatu Jana Patáková.
Jednotné zkoušky se na celkovém hodnocení přijímacího řízení v současné době musí podílet alespoň ze 60 procent, u sportovních gymnázií ze 40 procent. Zbytek mohou tvořit požadavky stanovené školou, píše server Novinky.cz.