Vylíhnutím mláděte byla podle ornitologů zodpovězena otázka, jestli jsou vůbec nějaká vejce ze snůšky oplozena.
Sezónu čápů bílých v Česku letos zpestřují neobvyklá hnízdění. Jedním z nich je hnízdění stejnopohlavního páru dvou čapích samic v jihočeském Chýnově, o kterém jsme tě už informovali. V úterý Česká společnost ornitologická (ČSO) informovala, že samicím se vylíhlo první mládě. Tím byla podle ornitologů zodpovězena otázka, jestli jsou vůbec nějaká vejce ze snůšky oplozena.
Zřejmě první známý stejnopohlavní čapí pár
Celkem samice pečují o osm vajec, v úterý se vylíhlo první. Takto vysoký počet vajec nebyl u čápů bílých v jednom hnízdě dosud zaznamenaný. Samice by na hnízdě měly sedět přibližně do poloviny května, pár na hnízdě v Chýnově tvoří už od poloviny dubna.
„Jedna ze samic je navíc okroužkovaná, takže víme, že jde o tu, která tady loni vyvedla 3 mláďata. Loňský samec letos nepřiletěl. Nový pravděpodobně samec se sice na hnízdě také objevil a loňská samice se s ním dvořila, ale odletěl bez páření a už se neobjevil. Později nová samice vytrvale tokala na loňskou, až ji přijala a došlo i k opakovanému páření. Že jde o dvě samice, se prokázalo až snášením vajec,“uvedl ornitolog Michael Strnad, který zjistil pohlaví zvířat díky detailnímu sledování kamery.
Pro ornitology jde o první známý stejnopohlavní pár čápů bílých. „Mimo jiné i proto, že se to obtížně zjišťuje. Je to možné až nyní prostřednictvím kamer, kde vidíme, že obě snesly vejce,“ uvedl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek a doplnil, že po vylíhnutí mláďat by bylo zajímavé zjistit, jaké budou mít genetické rodiče. O první stejnopohlavní páření mezi ptáky jako takovými však podle něj nejde. „Někdy takové páry i vychovávají mláďata. Pouze to probíhá bez pozornosti kamer,“ vysvětlil. Přímý přenos z hnízda čápic v Chýnově můžeš sledovat živě prostřednictvím YouTube na tomto odkazu.
Vzácnost, která ale není proti přírodě
Druhá méně obvyklá situace proběhla v Horní Cerekvi, kde v polovině dubna pozorovali na hnízdě páření samce čápa černého se samicí čápa bílého. „Společné hnízdění čápa černého a bílého je výjimečné, ale občas k němu dochází. V Německu mají letos podobný případ, přičemž jde o samici čápa černého a samce čápa bílého. Bude zajímavé sledovat další průběh hnízdění a zda se z něj vůbec vylíhnou čápata. Prozatím totiž nevíme o tom, že by byl zdokumentovaný kříženec čápa černého a bílého,“ sdělil Vermouzek.
Ornitologové zaznamenali od veřejnosti reakce, že obě výše popsaná hnízdění jsou proti přírodě. Vermouzek tvrdí, že takto neobvyklá hnízdění jsou vzácná a nepovažují se za normu. V přírodě k nim ale dochází a je těžké tvrdit, že jsou proti přírodě. „A už vůbec nemůžeme na zvířata a ptáky vztahovat měřítka lidské morálky. Příroda nás něčím překvapuje pořád a občas tak, že je to až k neuvěření. Sledujme proto přírodu s velkou pokorou, k řadě jevů může docházet čistě náhodně nebo příčinu či účel vůbec neznáme – stejně jako u lidí,“ dodal.