Útočníci jim mimo jiné zničili techniku a sebrali dokumenty.
Oceňovaná ruská investigativní novinářka Jelena Milašinová a právník Alexander Nemov skončili v nemocnici poté, co je v úterý v autonomním Čečensku na ruském severním Kavkazu brutálně zbili neznámí útočníci. O oznámení lidskoprávní skupiny Memorial informovala agentura TASR.
K incidentu došlo v úterý brzy ráno, kdy oba odcházeli z letiště v čečenské metropoli Groznyj. Útok potvrdily i ruské nezávislé noviny Novaja gazeta, které Milašinovou zaměstnávají.
„Jen takový už dlouho nebyl“
„Jelena Milašinová má zlomené prsty a občas ztrácí vědomí. Na celém těle má modřiny,“ uvedl Memorial na sociálních sítích. „Brutálně je dokopali, kopali je i do tváře, vyhrožovali jim smrtí a k hlavě přiložili pistoli. Vzali a zničili jim vybavení a dokumenty,“ dodal. Novinářka má podlitiny po celém těle, pachatelé jí oholili hlavu a celou ji polili zeleným barvivem. Oběti útoku ošetřili lékaři v nemocnici.
K útoku se vyjádřila i samotná novinářka, a to ve svém článku. „Klasický únos jako kdysi. Jen takový už dlouho nebyl. Zatlačili nás, vyhodili taxikáře z auta, nastoupili, ohnuli nám krky, svázali mi ruce, nutili mě klečet, přiložili mi pistoli k hlavě. Nějak to všechno dělali nervózně,“ popsala útok novinářka.
Vůz na silnici Milašinové a Nemova z letiště zablokovala tři auta s ozbrojenci a následně byli zbiti. Lékaři v Grozném zjistili četné pohmožděniny, útočníci novinářce zlomili několik prstů, napsal list Kommersant s odvoláním na organizaci Tým proti mučení, dříve známou jako Výbor proti mučení.
„Při mlácení jim říkali: varovali vás, odjeďte odsud a nic nepište,“ uvedl Memorial podle BBC. Nemov má zraněnou nohu, patrně nožem, Milašinová není schopna převozu. „Oba je kopali, bili je rukama a plastovými trubkami a připomínali jim všechny jejich aktivity: práci, soudy, soudní procesy, na které jezdili, a o čem Milašinová psala. Soudě podle toho všeho to zjevně nebylo loupežné přepadení. Byli přepadeni kvůli své činnosti,“ uvedl vedoucí Týmu proti mučení Sergej Babinec.
Milašinová musela loni v únoru dočasně opustit Rusko kvůli výhrůžkám smrtí, které jí adresoval osobně čečenský vládce Ramzan Kadyrov. Dlouhodobě totiž informuje o případech porušování lidských práv v Čečensku. Jako reportérka Nové gazety psala o obchodu s drogami, boji proti terorismu a o vraždách novinářů. Zabývala se vyšetřováním vraždy kritičky Kremlu a Kadyrova Anny Politkovské. V roce 2006 byl na Milašinovou spáchán atentát v Beslanu, připomněl Kommersant. Za svou práci získala i několik mezinárodních ocenění.
Agentura TASR připomíná, že od roku 2000 bylo zabito již šest novinářů a spolupracovníků novin Novaja gazeta. Jednou z nich i Anna Politkovská, kterou zavraždili v říjnu 2006 v Moskvě a věnovala se stejným tématům jako v současnosti Milašinová.