Přinášíme přehled, po kterých trasách bys měl*a řídit s větší obezřetností a co (ne)dělat, pokud ti pod koly skončí divočák, jelen nebo srna.
Centrum dopravního výzkumu pravidelně zveřejňuje evidenci zvěře sražené na silnicích a železnicích po ČR. „Aplikace vznikla za účelem sjednocení údajů, které evidují např. hospodáři jednotlivých mysliveckých sdružení, dopravní policie, jednotlivé pojišťovny, ale údaje může po registraci vkládat každý,“ uvádí autoři a autorky mapy.
Typickými místy jsou silnice a pozemní komunikace 1. třídy vedoucí kolem lesů a polí. Častými oběťmi automobilové srážky jsou například obojživelníci, ale také prase divoké, srnec obecný nebo zajíc polní. Podle statistik se jedná o jednu z nejčastějších dopravních nehod v Česku.
„Svým příspěvkem v podobě přesného a pravdivého záznamu o srážce se zvěří pomůžete lepšímu pochopení okolností, za kterých dochází k těmto dopravním nehodám,“ dodávají na webu autoři.
Nebezpečná místa bývají označena příslušnou dopravní značkou. Je proto nanejvýš vhodné upravit rychlost, zpomalit a dbát zvýšené opatrnosti. Pokud zvíře včas zaregistruješ, zastav a ztlum světla. V případě, že neuteče, se ho pokus vyplašit troubením. Pokud ale ke srážce dojde, počkej na příjezd policie a lesní správy.