Australským vědcům se podařilo jako prvním na světě vyjmout z lidského mozku živého červa. Tvor měřil na délku až osm centimetrů a podle lékařů mohl v hlavě pacientky žít až dva měsíce.
Čtyřiapadesátiletou ženu z provincie Nový Jižní Wales přijali lékaři v hlavním městě Canbeře koncem ledna 2021 poté, co si již několik měsíců před sdělením děsivé diagnózy stěžovala na bolesti žaludku, kašel či noční pocení, které se vyvinuly v zapomnětlivost a deprese. O případu informoval britský server BBC.
Příčinu jejích potíží odhalila až biopsie provedená v červnu 2022, při které lékaři nemohli uvěřit vlastním očím. Z čelního laloku pacientky se jim podařilo vytáhnout strukturu podobnou provázku. „Rozhodně to nebylo to, co jsme očekávali. Všichni byli v šoku,“ uvedl operující chirurg Hari Priya Bandi.
Ve skutečnosti se jednalo o světle červeného a osm centimetrů dlouhého červa, který se po vyjmutí z těla stále ještě kroutil. „Jedná se o novou infekci, která nebyla u člověka nikdy předtím zdokumentována,“ říká lékař Sanjaya Senanayake, který se zákroku taktéž zúčastnil.
Z červa se nakonec vyklubala hlístice škrkavka rodu Ophidascaris robertsi, která obvykle parazituje na krajtách kobercových. Australský případ je tak prvním historicky doloženým přenosem na člověka v historii.