Antikoncepční pilulky v současné době užívá o polovinu méně žen než před 15 lety. Jako ochranu před otěhotněním je preferují tři z deseti žen v reprodukčním věku.
Ještě v 90. letech panoval v Česku výrazný zájem o hormonální antikoncepci. V posledních letech však její atraktivita klesá, informovala Česká televize.
Pokles počtu uživatelek potvrzují i gynekologové, podle nichž se to týká zejména mladé generace. Důvodem může být strach z nežádoucích účinků, touha po přirozenějším životním stylu i pokles potřeby sexuálního styku jako takového.
Lékař Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Motol pro Českou televizi uvedl, že za nižším zájmem o hormonální antikoncepci stojí především intenzivní medializace jejích vedlejších účinků, ale i změna vztahu žen k sexu. „Psychologové to připisují přesunu od reality do reality virtuální, takže je pravděpodobné, že i samotná potřeba antikoncepce je nižší,“ říká Fait.
Stále více žen zůstává single
Za nižším zájmem o antikoncepci však mohou stát také odlišné přístupy k párovému soužití. Podle primáře sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Marka Broula je v českém prostředí evidentní nárůst jiných forem soužití. Jednu z nich tvoří i tzv. singles.
„Jde o označení lidí, kteří většinou žijí sami a nemají trvalého partnera. Upřednostňují budování kariéry a rozličné možnosti seberealizace, svobodu a autonomii nebo ještě nepotkali vhodného partnera,“ vysvětluje Broul.