Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili exoplanetu s oceánem vody, informuje TASR na základě zprávy agentury DPA.
Exoplanetu K2-18b zkoumal vesmírný teleskop Jamese Webba. Odhalil přítomnost molekul na bázi uhlíku, včetně metanu a oxidu uhličitého, na planetě s 8,6násobkem hmotnosti Země. Podle pondělního prohlášení NASA by to mohlo naznačovat prostředí vhodné pro hledání života.
Pod atmosférou exoplanety K2-18b bohaté na vodík se může nacházet oceán tvořený vodou a také dimethylsulfidem (DMS). DMS na Zemi produkují výhradně živé organismy, zejména fytoplankton žijící v mořích.
K2-18b obíhá kolem své hvězdy v obyvatelné zóně a obsahuje molekuly na bázi uhlíku, ale to automaticky neznamená, že je na ní život, uvádí NASA. Velikost planety naznačuje přítomnost vysokotlakého ledu známého z Neptunu, ale atmosféra je řidší, bohatá na vodík. Oceán je také příliš horký na to, aby v něm mohl vzniknout život.
„Naším konečným cílem je najít život na obyvatelné exoplanetě. Pokud by se to podařilo, znamenalo by to převrat v našem chápání našeho místa ve vesmíru,“ uvedl astronom z University of Cambridge a hlavní autor studie Nikku Madhusudhan.
Vědci používají termín exoplaneta pro všechny planety ve vesmíru, které obíhají kolem jiné hvězdy než kolem našeho Slunce. Vznikl zkrácením výrazu „extrasolární planeta“.