Vysokoškolské vzdělání má v Česku 26,67 procenta populace ve věku 25 až 64 let. Vyplývá to z aktuálních dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Podíl vysokoškoláků je v Česku třetí nejnižší v Evropské unii. Za námi je pouze Itálie a Rumunsko. V sousedním Německu je podíl lidí s univerzitním vzděláním 33 procent, v Polsku 34 procent, v Rakousku 36 procent a na Slovensku 29 procent. S odvoláním na data Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj to uvádí ČTK.
Průměr Evropské unie je 37,67 procenta vysokoškoláků ve věkové skupině od 25 do 64 let. Průměr pro země OECD je 40,44 procenta lidí s terciárním vzděláním.
Nejvyšší podíl vysokoškoláků starších 25 let měla loni mezi zeměmi OECD Kanada s 63 procenty. Následovalo Japonsko, Irsko a Korea. Právě Irsko má nejvíce lidí s nejvyšším vzděláním mezi zeměmi Evropské unie, jejich podíl činí 54 procent.
Zatímco v posledních zhruba deseti letech počet uchazečů o vysokoškolské studium v Česku klesal, nyní se na univerzity začínají hlásit silnější populační ročníky. Další nárůst zájmu a počtu uchazečů univerzity čekají v souvislosti s rostoucí demografickou křivkou zvláště od akademického roku 2027/2028, kdy se budou hlásit mnozí z těch, kteří se letos hlásili na střední školy.