V Česku znovu začínají přibývat nakažení koronavirem. Šíří se i nová varianta s názvem pirola. Co o ní zatím všechno víme?
Po třech letech od vypuknutí celosvětové pandemie se opět zvedají počty nakažených. Podle dat ministerstva zdravotnictví každý den přibývá okolo 300 až 400 infikovaných, v pondělí jich bylo zaznamenáno 607.
Podle molekulárního genetika Jana Pačese se, jak uvedl v podcastu 5:59, nejvíce šíří varianta omikron, hned za ní jsou ale nové varianty s názvy eris a pirola.
Právě pirola vzbuzuje u virologů zvědavost, jelikož její chování je nečekané. V minulých případech se totiž určitá varianta koronaviru musela vždy nejprve výrazně rozšířit v určitém regionu, než se dokázala výrazně šířit také globálně. U piroly se to ale nestalo.
Varianta je zatím známá jen několik týdnů, ale nachází se už na všech kontinentech. Není ani jasné, jak se v příznacích nemoci liší od jiných variant. Britští vědci se ale nové varianty obávají, jelikož rychle mutuje a mohla by podle nich být i více nakažlivá.
S přicházejícím podzimem lze ale očekávat, že se počet nemocných bude zvedat. Ministr zdravotnictví Válek doporučil, aby se lidé s vyšším rizikem nákazy nechali očkovat.