Unie také nastavuje pravidla pro zadávání státní reklamy. Opatření by měla zajistit kvalitnější úroveň žurnalistiky.
Návrh nyní míří do trialogu národních vlád s Parlamentem a Komisí. Opatření je součástí evropského Aktu o svobodě sdělovacích prostředků. Mimo majoritního politického vlastnictví by měl média a novináře chránit před politickým vměšováním do redakčních rozhodnutí a proti sledování. Klade rovněž důraz na jejich transparentnost a nezávislost.
„Nezávislost médií na politicích je nezbytnou podmínkou pro to, abychom měli kvalitní žurnalistiku. Jen tehdy, když se novináři nemusí bát psát pravdu, mohou skutečně svobodně informovat o všem důležitém. A to se nestane, dokud politici média vlastní,“ uvádí český europoslanec Marcel Kolaja (Piráti) v tiskové zprávě.
Zákaz by se měl týkat premiérů, prezidentů, ministrů či eurokomisařů. Ti by nově nesměli vlastnit rozhodující podíl v novinách, televizích či rádiu. Pro přijetí pozice k evropskému zákonu o svobodě médií hlasovalo 448 europoslanců, 102 bylo proti a 75 se zdrželo hlasování.
Evropský zákon o svobodě médií by měly členské státy schválit v říjnu. Poté bude zveřejněn v Úředním věstníku EU a vstoupí v platnost 20 dní po zveřejnění.