Izrael v reakci na sobotní útoky teroristů Hamásu pokračuje v bombardování Pásma Gazy a počet obětí stoupá na obou stranách konfliktu. Židovský stát na oblast uvalil totální blokádu, miliony obyvatel jsou tak bez elektřiny, potravin či pitné vody.
Počet obětí víkendových útoků Hamásu v Izraeli překročil 1200, přibližně stejný počet Palestinců zahynul při bombardování Pásma Gazy.
Bez elektřiny a vody
U hranic s Gazou jsou již připraveny stovky tisíc izraelských vojáků a izraelská armáda pokračuje v bombardování území. Ve středu odpoledne přestala v Gaze vyrábět elektřinu jediná tamní elektrárna, protože jí došlo palivo, a dva miliony tamních obyvatel jsou bez proudu.
Izraelský ministr energetiky Israel Katz prohlásil, že obléhání Gazy neskončí, dokud nebudou propuštěni všichni izraelští rukojmí. V příspěvku na sociální síti X uvedl, že „nebude zapnutý jediný elektrický vypínač, žádný vodní hydrant nebude funkční a do oblasti nevjede jediný kamion s palivem“, dokud rukojmí nebudou osvobozeni.
Toto prohlášení se týká také dodávek humanitární pomoci. Izrael totální blokádu Pásma Gazy oznámil v pondělí v reakci na sobotní útoky radikálů z organizace Hamás, kteří navíc do Pásma Gazy unesli na 150 lidí.
„Během posledních dvou dnů čelila řada oblastí v Pásmu Gazy těžkému bombardování a celé oblasti byly zničené a srovnané se zemí. A to ještě ani nezačala pozemní operace, potom bude situace ještě horší,“ popsal pro Český rozhlas politolog Muchejmar Abú Sáda z Univerzity al-Azhar.
Na místě není ani dostatek pitné vody, protože nefungují pumpy, nepracuje ani odpadní systém. Vážné humanitární situaci budou podle Abú Sády čelit nemocnice, jelikož jim dochází palivo pro generátory.
Podle OSN bylo více než 330 tisíc lidí nuceno opustit své domovy. Z Pásma Gazy však téměř nelze odejít, vedou odtud jen dva přísně střežené hraniční přechody, jeden provozuje Izrael a druhý, s názvem Rafah, vede do Egypta. Ten byl však izraelskými raketami rozbombardován a nefunguje.