Evropský institut pro rovnost žen a mužů (EIGE) v úterý vydal nový Index genderové rovnosti za rok 2023. Přestože si Česko oproti loňsku o 0,7 bodu polepšilo, za evropským průměrem nadále výrazně zaostává.
Index měří míru rovnosti žen a mužů na trhu práce, ve vzdělávání, v rozhodovacích pozicích a v dalších oblastech veřejného života. Sestavován je na základě více než 40 různých indikátorů. Úroveň rovnosti pohlaví je hodnocena na škále 0–100.
V čele žebříčku se dlouhodobě umisťuje Švédsko (82,2), následuje Nizozemsko (77,9) a Dánsko (77,8). Česko v letošním roce dosáhlo skóre 57,9, tedy o 0,7 bodu více než loni. Oproti evropskému průměru, který činí 70,2 bodu, se však jedná o výrazně podprůměrný výsledek.
Oproti roku 2020 se Česko nejvíce zlepšilo v oblasti práce, a to o 1,8 bodu. Naše země si tak udržela svoji 24. příčku. Vzhledem k tomu, že ostatní země EU dosáhly rychlejšího pokroku, si Česko celkově pohoršilo o jedno místo a v rámci Unie tak zůstalo poslední.
Ženy v energetice a dopravě
Ze zveřejněných dat vyplývá, že v roce 2022 představovaly ženy v českém energetickém odvětví 18 procent pracovní síly. Jen o něco vyšší bylo zastoupení žen v dopravě, kde tento podíl činí 24 procent. Jinak tomu není ani na administrativních pozicích ve vnitrostátních ministerstvech zabývajících se životním prostředím a změnou klimatu, kde ženy v loňském roce tvořily pouhých 26 procent pracovních pozic.
„Nelichotivé umístění Česka v indexu genderové rovnosti mě zásadně nepřekvapuje,“ řekla podle tiskové zprávy zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimečková Laurenčíková, podle které jsou genderové nerovnosti dlouhodobým problémem české společnosti a jejich řešení není otázkou několika málo let. „Jsem proto ráda, že podpora rovnosti žen a mužů patří k prioritám vlády i k mým osobním prioritám,“ uvedla.
Ženy v boji proti změně klimatu
Ještě v roce 2018 pociťovalo v Česku osobní zodpovědnost za vynaložení snahy v oblasti omezení změny klimatu 23 procent žen a 22 procent mužů, což je oproti evropskému průměru (62 procent žen a 61 procent mužů) velmi nízké číslo.
V roce 2022 uvedlo 48 procent žen, že při domácích pracích pravidelně volí možnosti, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Jedná se zejména o recyklaci a používání ekologických čisticích prostředků. Mezi muži se jednalo pouze o 41 procent dotázaných.
Ženy jezdí na kole
České ženy podle indexu také mnohem častěji využívají ekologické způsoby dopravy s nízkými emisemi uhlíku, jako je kolo či veřejná doprava. V této oblasti dokonce předčily i většinu Evropy. V roce 2022 ekologickou přepravu volilo 41 procent žen a 45 procent mužů, evropský průměr přitom činil 32 procent žen a 29 procent mužů.
„Pozitivní je, že prakticky ve všech oblastech měřených indexem jsme se oproti předchozímu vydání zlepšili. Daří se nám odstraňovat genderové nerovnosti především na trhu práce. V Česku se snižují rozdíly ve mzdách žen a mužů,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR Radan Šafařík, podle kterého se během posledních sedmi let rozdíl v průměrné mzdě žen a mužů snížil ze 22 na stávajících 15 procent.