S příchodem podzimu opět narůstá počet nakažených koronavirem. Zdravotníci uvedli, že jsou na předpokládané zhoršení situace připraveni a testy i vakcíny budou fungovat i na nové mutace.
Během září se Evropou i Spojenými státy začala šířit varianta onemocnění COVID-19 přezdívaná „Pirola“. Nyní vzbuzuje zájem odborníků také mutace omikronu EG.5, která bývá označována jako „Eris“. Ta v současnosti nejvíce řádí v USA, kde podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tvoří až 21,5 procenta nových případů nakažení covidem.
Už v srpnu ji přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) klasifikovala jako „hodnou zájmu“ a doporučila zdravotnickým orgánům, aby sledovaly její přenos kvůli dalším mutacím, po kterých by mohla být ještě nakažlivější.
V současné době se také čím dál tím více objevuje její varianta HV.1, která začala na síle nabírat až v posledních týdnech. Dle expertů by tyto mutace neměly mít žádné speciální symptomy ani způsobovat vážnější onemocnění. Nevýhodu představuje pouze vysoká nakažlivost.
Lidé by ale ani tak neměli brát žádný z příznaků na lehkou váhu. CDC upozorňuje na běžné příznaky covidu, kterými jsou například horečka nebo zimnice, potíže s dýcháním, bolest svalů a kloubů, ztráta čichu a chuti, nevolnost, průjem, rýma, kašel, bolest v krku, únava nebo bolest hlavy.
Firmy vyrábějící vakcíny zatím nevyvinuly novou protilátku pro tyto konkrétní variace, CDC ale uvedlo, že by dostatečnou ochranou měly být i typy vyvinuté pro omikron. Počty nakažených v České republice se dle statistik Ministerstva zdravotnictví pohybují v řádech nižších tisíců, počty hospitalizovaných v řádu stovek.