Klimatický jev El Niño, který je obecně spojen s rostoucími teplotami, by měl podle Světové meteorologické organizace (WMO) trvat nejméně do dubna 2024.
Podle WMO současný jev El Niño, který se rychle rozvinul během července a srpna, pravděpodobně dosáhne vrcholu mezi listopadem a lednem. „Existuje 90% pravděpodobnost, že (El Niño) přetrvá i během nadcházející zimy na severní polokouli, respektive léta na jižní polokouli,“ citovala organizaci agentura TASR.
„Tento jev se odehrává v jižním Pacifiku mezi Austrálií a Jižní Amerikou. Spočívá v tom, že se velmi teplá povrchová voda rozšíří od Austrálie do oblasti Jižní Ameriky, kde překryje studený Humboldtův proud. Výsledkem je růst teplot vzduchu i moře,“ vysvětlil pro Refresher klimatolog Aleš Farda.
Svět je na cestě k překonání teplotního rekordu
El Niño se obvykle objevuje jednou za dva roky až sedm let a rok po svém vzniku zvyšuje teploty po celém světě. Navzdory očekávání, že se většina dopadů tohoto jevu projeví až v roce 2024, WMO zdůraznila jeho výskyt v souvislosti s rychlou změnou klimatu.
Jako nejteplejší rok v historii meteorologických měření figuruje rok 2016 – tedy rok po vzniku mimořádně silného El Niña. Svět je však podle WMO nyní na cestě k překonání tohoto milníku.
„V důsledku rekordně vysokých teplot od června na souši i na moři je rok 2023 na nejlepší cestě stát se nejteplejším rokem v historii,“ uvedl šéf WMO Petteri Taalas. Zároveň varoval, že příští rok by mohl být ještě teplejší.
Za oteplováním stojí lidská činnost
Na stále rostoucí teploty má podle Taalase jednoznačný vliv rostoucí koncentrace skleníkových plynů produkovaných lidskou činností. „Extrémní jevy, jako jsou vlny veder, sucha, požáry, přívalové deště a povodně, budou v některých regionech zesilovat,“ varoval.
El Niño se naposledy objevilo v letech 2018 až 2019 a po něm následoval mimořádně dlouhý klimatický jev La Niña spojený s ochlazením klimatu, který skončil na začátku letošního roku.
V Americe očekávají vyšší srážky
WMO uvedla, že nejnovější prognózy dopadů El Niña naznačují vysokou pravděpodobnost pokračujícího oteplování v centrálním Pacifiku do dubna příštího roku. Očekávají se také nadměrně vysoké teploty vody ve většině světových oceánů a extrémní teploty téměř ve všech suchozemských oblastech.
Mezi další dopady tohoto klimatického jevu mohou patřit častější srážky v oblasti Afrického rohu, v povodí Río de la Plata v Jižní Americe, na jihovýchodě Severní Ameriky a také v některých částech střední a východní Asie. Severní část Jižní Ameriky, většina Austrálie a tichomořské ostrovy by podle meteorologů měly mít méně srážek.