Ve čtvrtek je Mezinárodní den boje proti fašismu a antisemitismu. Od židovského pogromu, který vyvrcholil holokaustem, uběhlo 85 let.
V noci z 9. na 10. listopadu 1938 proběhl v nacistickém Německu protižidovský pogrom, který vešel do dějin jako křišťálová noc. Název je odvozen od střepů rozbitého skla z oken a výloh židovských obchodů, domů a synagog, které ničily a rabovaly německé jednotky SS, SA a velká část nacistické mládežnické organizace Hitlerjugend.
Během křišťálové noci zemřelo kolem 100 lidí (údaje se v různých zdrojích liší, pozn. red.), přibližně 30 tisíc jich bylo zatčeno a odvezeno do koncentračních táborů. Nacisté také vypálili více než 1000 synagog a dalších židovských institucí a zničili a vyrabovali přes 7500 židovských obchodů.
Záminkou byl atentát na sekretáře německého velvyslanectví Ernsta vom Ratha, který spáchal židovský mladík. Křišťálová noc představovala druhou fázi antisemitské kampaně ve fašistickém Německu. Tou první bylo v roce 1935 vydání norimberských zákonů, které zbavily osoby neárijského původu některých práv. Pogrom následovala další perzekuce Židů, která vyvrcholila v konečné řešení židovské otázky a holokaust.
Na památku utrpení pronásledovaných a zavražděných Židů je devátý listopad Mezinárodním dnem boje proti fašismu a antisemitismu.