Třetí chybou je špatný styl investování. Většina mladých lidí v dnešní době sází na konzervativní způsob, který sice nabízí menší riziko, ale prakticky nulové zhodnocení. To v kombinaci s vysokou inflací nezaručuje dostatečnou míru zabezpečení. Vyplatí se tedy například využívat doplňkové penzijní spoření, které nabízí dynamičtější formy investování. Navíc není třeba se o své finance bát. Doplňkové penzijní spoření má nastavenu zákonnou brzdu, kdy automaticky pět let před nárokem na starobní důchod jsou prostředky převáděny do povinného konzervativního fondu.
Čtvrtá chyba se týká jednorázového výběru. Ten je častý především u malých úspor. Ty navíc může narušit novela měnící zákony související s rozvojem finančního trhu, kterou nyní projednává Senát. „Jednou ze dvou podmínek bude minimálně pětileté spoření, tu nebude k 1. červenci splňovat čtvrt milionu penzistů, takže pokud budou chtít systém opustit, dostanou jen tzv. odbytné,“ uvádí prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Prokop. Kdo však bude chtít systém opustit a nebude mít splněné alespoň dva roky spoření, nedostane nic. Je tedy na zvážení zvolit spíše pravidelnou měsíční výplatu a nepřijít tak zbytečně o našetřené peníze.
Poslední pátou chybou, kterou pojišťovna uvádí, je to, že se lidé o svoje úspory nestarají. Během života je totiž potřeba ukládanou částku měnit například s ohledem na inflaci nebo změnu příjmů. Smlouva by vždy měla odpovídat aktuální situaci, a pokud si klient není jistý správností spořené částky, může kontaktovat penzijní společnost a požádat o konzultaci.